Ayrık otu nelere iyi gelir ayrık otunun faydaları ayrık otu nasıl içilir

ayrik otu nedir faydalari nelerdir

Çok eski zamanlardan beri günümüze kadar kullanılan doğal şifa kaynaklarından biri ayrık otudur.

Oldukça sık rastlanan bir bitki türü olan ayrık otuna otoyol kenarlarında, boş arazilerde, tarlalarda vb. yerlerde kendiliğinden yetiştiği görülür.

Bu otun pek çok çeşidi olduğundan dolayı bazı türlerinin insan için zehirli bir yapıda olduğundan, bazılarının da tam tersi oldukça faydalı şifa kaynağı olduğundan bahsedebilmek mümkündür.

Bulundukları ortamda eğer bitkilere zarar verecek bir yapıdaysa kesip toplanan bu otlar, sağlığa faydalı olan türlerinden olduğu keşfedilirse toplandıktan sonra atılmaz ve evlerde şifa olması için bir takım şekillerde kullanılır.

Ayrık otunun içeriğinde B vitamini, A vitamini, demir minerali, potasyum minerali, şeker, müsilaj, glikovalin ve tricitin gibi sağlığımız için etkili ve özel içerikler bulunmaktadır. Bu içerikler sayesinde ayrık otunun bünyemizde sağladığı sağlıksal etkileri özetlersek; kanı temizleyebildiğinden, idrar söktürücü etkisi olduğundan, sarılık hastalığıyla mücadele ettiğinden, böbrek taşlarını düşürücü etkisi olduğundan, idrar yollarında oluşan enfeksiyonlarla savaştığından, ateşli hastalıklara karşı şifa olduğundan, vücudumuzdaki zehirli toksinleri temizlediğinden ve kireçlenme karşıyı bir ürün olduğundan bahsetmek mümkün olmaktadır.

Yazar: kacgun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.