Egzama bitkisel tedavisi

ellerde egzama

Egzama, cilt üzerinde pullu ve kırmızı döküntüler, kaşıntı ile oluşan bir deri hastalığıdır. Egzama tedavisi çeşitli krem ve haplar ile yapılmaktadır, fakat tekrarlayabilir. Bu nedenle, bitkisel tedavilerden yardım almak faydalıdır.

Egzama bitkisel tedavisi

Suna Dumankaya, egzama tedavisi için çeşitli kürler önermektedir. 1 çorba kaşığı kına, bir tatlı kaşığı şap tozu, bir çorba kaşığı zeytinyağı ve aynı ölçüde su ile karıştırılır. Ellere sürülerek bir gece bekletilir. İbrahim Saraçoğlu’ndan egzama tedavisi önerisi; Bir çelik tencereye yarım litre su koyarak kaynatın. Kaynadıktan sonra içine bir avuç dut kurusu atın ve 7 dakika kaynatın. Ilıklaşan bu karışıma ellerinizi sokun ve en az 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra, yaklaşık 1 saat kadar elleri yıkamayın. Sadece su ile durulayın. Haftada 3 kez bu uygulamayı tekrar edin. Kudretnarı denilen bitki, kabakgiller familyasındandır. Yaprakları saplıdır. Meyvesi olgunlaşınca dallardan ayrılır. Zeytinyağı ile karıştırılarak karışım elde edilir. Egzama ve diğer cilt hastalıklarına faydalıdır.

Profesör Dr. Ahmet Maranki, 1 çay bardağı su veya ispirto içinde 10 adet aspirin eritilip, pamukla hastalıklı cilde sürülür. Taze sarımsak otu sıkılır, elde edilen suyu hasta bölgeye sürülür. Karanfil toz halinde getirilir ve nöbet şekeri ile karıştırılır. Bu karışımdan sabah akşam yenilir. Funda tohumu kaynatılır, posası hasta bölgeye sürülür. 1 avuç ısırgan yaprağı ispirto içine koyulur. 1 hafta bekletilip, aynı miktarda su ile karıştırılır. Hasta olan kısma pansuman yapılır. Kekik ezilir, limon suyuyla merhem haline getirilerek hasta olan yerlere sunulur. El ve ayak egzamaları için pekmez sıcak suda ısıtılarak gece yatarken egzamalı bölgelere sürülür. Çok eski zamanlardan bir tarif vermek gerekirse, Kuzukulağı, şahtere otu sirkeli suda kaynatılır ve sonra süzülür. Elde edilen bu karışım gün boyu dinlendirilir, sabahları aç karnına 1 bardak içilir. Bu karışıma papatya yağı eklenerek, el ve ayak banyosu yapılır.

İlginizi Çekebilir  Ballıbaba Bitkisi ve Faydaları

Yazar: kacgun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.