Anasayfa » takvim » Ekim ayının ilk pazartesi günü neyi kutlanır

Ekim ayının ilk pazartesi günü neyi kutlanır

Ekim ayı önemli gün ve haftalar? Ekim ayı belirlenen gün ve haftalar? Gün ve Haftaların önemi nedir? Neden kutlanır? Ekim Ayında hangi günler önemlidir? Önemli gün ve haftalar? Ekim ayına ait önemli günler? Ekim ayına ait önemli haftalar? Ne zaman Kutlanır? Hangi gün? Ne zaman? Ne zaman Başlar ve Biter?

Dünya ve Ülkelere ait belirli gün ve haftalar yer almaktadır. Bir medeniyet ve kültür haline gelmiştir. Toplumun değerlerine ve inançlarına ilişkin kutlanan önemli günler ve haftalardır. Bu belirlenen önemli gün ve haftalar hemen hemen hepsinden farklıdır. Birleştirici hatırlatıcı bir yönü vardır. Bu yüzden belirlenen gün ve haftalarda hepsi bir önem arz eder.

  • Dünya HABİTAT Günü Ekim’in ilk pazartesi günü kutlanır. Her yıl bu denk gelen gün değişebilmektedir Bu yıl yani Dünya HABİTAT Günü 2022 de Ekim ayının ilk pazartesi günü 3 Ekim Pazartesi gününe denk gelmekedir.

** Dünya Konut Günü Ekim’in ilk pazartesi günü kutlanır. Her yıl bu denk gelen gün değişebilmektedir Bu yıl yani Dünya Konut Günü 2022 de Ekim ayının ilk pazartesi günü 3 Ekim Pazartesi gününe denk gelmekedir.

*** Dünya Mimarlık Günü Ekim’in ilk pazartesi günü kutlanır. Her yıl bu denk gelen gün değişebilmektedir Bu yıl yani Dünya Mimarlık Günü 2022 de Ekim ayının ilk pazartesi günü 3 Ekim Pazartesi gününe denk gelmekedir.

**** Dünya Çocuk Günü Ekim’in ilk pazartesi günü kutlanır. Her yıl bu denk gelen gün değişebilmektedir Bu yıl yani Dünya Çocuk Günü 2022 de Ekim ayının ilk pazartesi günü 3 Ekim Pazartesi gününe denk gelmekedir.

^ Ahilik Haftası Ekim’in ikinci pazartesi günü kutlanır. Her yıl bu denk gelen gün değişebilmektedir Bu yıl yani Ahilik Haftası 2022 da Ekim ayının ikinci pazartesi günü 10 Ekim Pazartesi gününe denk gelmekedir. Ahilik Haftası 2022 yılında 10 Ekim 2022 Pazartesi günü ile başlar 17 Ekim 2022 Pazar günü sona ermektedir.

Ekim ayında önemli gün ve haftalar,ekim ayındaki resmi tatiller, kutlanacak günler

Birçoğumuz özel günleri aklımızda tutamıyor ve unutuyoruz haliyle elimizin altında bulunan teknolojilerden tarihlere bakıyoruz. İşte size ekim ayının önemli gün ve ayları.

Ekim ayının önemli gün ve haftaları

-1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü
-1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası
-1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası
-1 Ekim Dünya HABİTAT Günü Ekim’in ilk pazartesi
-1 Ekim Dünya Konut Günü Ekim’in ilk pazartesi
-1 Ekim Dünya Mimarlık Günü Ekim’in ilk pazartesi
-1 Ekim Dünya Çocuk Günü Ekim’in ilk pazartesi
-4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü
-4-10 Ekim Dünya Uzay Haftası
-8 Ekim Ahilik Haftası Ekim’in 2. pazartesi
-9 Ekim Dünya Posta Günü
-10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü
-11 Ekim Dünya Gazete Dağıtıcıları Günü
-14 Ekim Dünya Standartlar Günü
-16 Ekim Dünya Gıda Günü
-17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü
-18 Ekim Dünya Menopoz Günü
-24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü
-26 Ekim Hasta Hakları Günü
-28 Ekim-4 Kasım Kızılay Haftası
-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
-31 Ekim Uluslararası Karadeniz Günü

Dünya Konut Günü Ekim’in ilk pazartesi günü kutlanır. Her yıl bu denk gelen gün değişebilmektedir Bu yıl yani Dünya Konut Günü 2018 de Ekim ayının ilk pazartesi günü 1 Ekim Pazartesi gününe denk gelmekedir.

Dünya Mimarlık Günü Ekim’in ilk pazartesi günü kutlanır. Her yıl bu denk gelen gün değişebilmektedir Bu yıl yani Dünya Mimarlık Günü 2018 de Ekim ayının ilk pazartesi günü 1 Ekim Pazartesi gününe denk gelmekedir.

Dünya Çocuk Günü Ekim’in ilk pazartesi günü kutlanır. Her yıl bu denk gelen gün değişebilmektedir Bu yıl yani Dünya Çocuk Günü 2018 de Ekim ayının ilk pazartesi günü 1 Ekim Pazartesi gününe denk gelmekedir.

Ahilik Haftası Ekim’in ikinci pazartesi günü kutlanır. Her yıl bu denk gelen gün değişebilmektedir Bu yıl yani Ahilik Haftası 2018 de Ekim ayının ikinci pazartesi günü 8 Ekim Pazartesi gününe denk gelmekedir. Ahilik Haftası 2018 yılında 8 Ekim 2018 Pazartesi günü ile başlar 14 Ekim 2018 Pazar günü sona ermektedir.

Her ayın kendine ait olan önemli günleri ve haftaları araştırılıyor. Yeni ayın gelmesiyle birlikte aramalar hız kazandı. Peki, ekim ayında önemli gün ve haftalar neler? İşte ekim ayının önemli günleri..

Ekim ayında çalışanları ilgilendiren resmi tatil günü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü olan Cuma günüdür. Ekim ayının diğer en önemli günlerinden biri de Mevlid Kandili’nin idrak edilecek olmasıdır.

EKİM AYININ ÖNEMLİ GÜNLERİ VE HAFTALARI 2021

Dünya Yaşlılar Günü      1 Ekim

Camiler ve Din Görevlileri haftası            1 – 7 ekim

Dünya Habitat Günü      Ekim’in ilk Pazartesi günü

Dünya Konut Günü        Ekim’in ilk Pazartesi günü

Dünya Mimarlık günü    Ekim’in ilk Pazartesi günü

Dünya Çocuk Günü        Ekim’in ilk Pazartesi günü

Hayvanları Koruma Günü            4 Ekim

Dünya Uzay Günü          4 – 10 Ekim

Ahilik Haftası     Ekim ayının ikinci Pazartesi günü

Dünya Posta Günü         9 Ekim

Dünya Ruh Sağlığı Günü              10 Ekim

Ankara’nın Başkent Oluşu           13 Ekim

Dünya Standartlar Günü             14 Ekim

Dünya Gıda Günü           16 Ekim

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü         17 Ekim

Mevlid Kandili 17 Ekim

Birleşmiş Milletler Günü             24 Ekim

Kızılay Haftası   28 Ekim – 4 Kasım

Cumhuriyet Bayramı     29 Ekim

Dünya Tasarruf Günü    31 Ekim

 

 

Yorum Yaz