Anasayfa Genel El şişmesi neden olur

El şişmesi neden olur

by kacgun


Yürüyüş ya da egzersiz sonrası hatta uyku sonrası ellerde şişme oluşabilir.

Bu çok önemli değildir. Fakat, el şişmesi uzun süre olursa ve sürekli de artıyorsa doktora gözükmek gereklidir.

Bu tarz el şişmeleri, ödem, doku, kemik iltihapları ve karpal tünel sendromu gibi ciddi enfeksiyonlar kaynaklı olabilir.

el şişmesi neden olur

Eller neden şişer?

Vücudumuzda olması gerekenden fazla su birikmeye başladığında ödemler oluşur. Özellikle el, kol ve bacaklar ödemlerin en sık görüldüğü yerlerdir. Hamileler, fazla tuz tüketmek ödem oluşumunu hızlandırır.

Elin burkulması el şişmesine neden olabilir. Bu tarz travmalarda elin hareketi kısıtlanır, ağrı ver şişme oluşur.

El ve eklemlerde oluşan kireçlenmeler ağrı ile ellerde şişme yaratır.

El ve bileklerde var olan sinirlerin sıkışması karpal tünel sendromu denilen hastalığı oluşturur. Karpal tünel sendromu, elin hareketlerini kısıtlar, uyuşmalar, karıncalanmalar ve ağrıyla birlikte elde şişme oluşur.

Egzersiz sırasında ellerin şişmesi çok bilinen bir olaydır. Bunun başlıca nedeni, kasların enerji ihtiyacının artması nedeni ile kan damarlarının verdiği tepkidir. Egzersiz sırasında ellere az kan gittiğinden, tepki olarak damarlar genişler ve eller şişer.

Ellerde oluşan şişmeye kaşıntı ve döküntüde ekleniyorsa bu alerjiktir.

Antidepresanlar, diyabet ilaçları, yüksek tansiyon ilaçları, bazı kalp ilaçları, iltihap giderici ilaçlar, hormon ilaçları, steroidler ellerde şişme yaratabilir.

Tendonlarda olan keseciklerin iltihabı, romatoid artirit, enfeksiyon kapan yaralar, fazla kilo, damar ve dolaşım problemleri, donuk omuz sendromu, kanda tuz dengesinin olmaması, tiroid bezinin az çalışması, lenf ödemi, böbrek hastalıkları el şişmesine neden olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün