İnsanlar neden vejeteryan olur

veganlik ile vejetaryenlik arasindaki farklar nelerdir birgun gazetesi

İnsanların vejeteryan olmalarının sebepleri oldukça çeşitlidir. Bir kısım insan hayvan eti yemek istemez ve bu tarzı seçmektedirler. Hayvan eti yemenin, insani olmadığını düşünebilir ya da dini nedenlerden dolayı bu şekilde davranabilirler. Bazıları, çevreyi koruma güdüsüyle, bazıları da bunu çok daha sağlıklı bir yol olarak görmektedirler.

İnsanlar, çok çeşitli tahıl, meyve ve sebzeler, et, süt ve süt ürünlerinden daha az yağ barındıran, az yağlı ve lifli diyet gıdalar tüketmeye sevk eden beslenme rehberleri sayesinde de bu tür bir beslenme şeklini seçebilmektedirler. Bazı insanlar için vejeteryan olma nedenleri çevresel, hayvanları koruma arzusu, sağlık nedenleri, dinsel veya mistik sebepler, genel sağlık nedenleri olarak sıralanabilir. Yapılan araştırmalara göre, vejeteryan olmak ve sağlık arasında bir bağlantı olduğu söylenmektedir. Mesela, böbrek ve safra taşlarıyla ilgili problemlerin yanında kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, obezite ve bazı kanser türlerinin risklerinin az görüldüğü bilinmektedir. Buna, vejeteryan beslenen insanların yeme tercihlerinin olumlu bir etkisi olmuş olabilir, fakat genetiksel, fiziksel ya da sigara gibi zararlı unsurlarında kullanılmaması da etkilidir diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Norm ender sözler şerefsiz oldu

Vejeteryanlığı tercih eden insanların bazı avantajları olduğu da bilinmektedir. Vejeteryanlar, daha az kronik hastalığa yakalanmaktadırlar. Bitkisel gıdalardan daha az ve daha düşük oranda toplam yağ ve doymuş yağ sağlanmaktadır. Daha az kan basıncı ve daha düşük bir kolesterol olmasını sağlamaktadır. Kolon, akciğer ve göğüs kanseri gibi kanser vakalarının daha az görülmesini, çok daha az oranda diyabet hastalığı görülmektedir.

Yalnızca vejeteryan olmak veya vejeteryanlığı seçmek, sağlıklı bir yaşantıyı ve daha az bir hastalık oranını kesinlikle garanti etmez. Çok iyi bir beslenme ile birlikte, bu tarz bir diyet çok önemlidir.

Yazar: kacgun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.