Anasayfa » ağrı » Kaşıntı ve tedavisi

Kaşıntı ve tedavisi

ciltte-kasintinin-9-onemli-nedeni-10815668_9790_amp.jpg (696×464)

Deri üzerinde, bazı hastalıklar nedeni ile ortaya çıkan bir histir. Kaşınarak, engellenmeye çalışılan ve yaşam kalitesini bozan bir durum ortaya çıkabilir. Kaşıntı, ciddiye alınması gereken bir durumdur. Alt yapısında ciddi rahatsızlıklar olabilir. Böbrek iltihaplarından, karaciğer yetmezliğine kadar geniş bir yelpazede sorunlar ortaya çıkabilir. Çünkü bazı hastalıkların belirtisi, kaşıntı olarak ortaya çıkmaktadır.

Kaşıntının ana nedenleri arasında, deri hastalıkları, mantar, böbrek rahatsızlıkları, karaciğer ve safra yolları problemleri, Lenfoma, cilt kuruluğu sayılabilir. Sürekli devam eden bir kaşıntınız varsa ve kaşınan yer iyileşmiyorsa, safra akımında bozukluk ve karaciğerde sıkıntı olabilir. Kaşıntı ile bir süre sonra oluşan sarılık, idrar renginde koyulaşma, halsizlik, bulantı, karın ağrısı varsa bir hekime gözükülmeli ve tedavi yapılmalıdır. Makat bölgesinde var olan kaşıntılar, kıl kurdu veya aşırı temizlik nedeni ile olabilir. Kadınlarda vajinal kaşıntılar ve vajinal akıntının artması, kötü koku, mantar hastalığı olabilir. Ayrıca hemoroid, fissur, fistül, tümör, sabun, krem alerjileri, antibiyotik kullanımı, dar ve naylon iç çamaşırları, obezite, şeker hastalığı ve sıcak hava diğer nedenler olabilir. Su ve sabunla ovalama yapmayın, makat çevrenizi kuru tutun, ıslak bırakmayın. Dar ve naylon iç çamaşırı kullanmayın, pamuklu ve teri emen rahat tercihler yapın. Kahve, çay, kola, domates, baharatlı yiyecekler ve acı kaşıntıya neden olabilir. Bunlara rağmen kaşıntınız devam ediyorsa, bir hekime mutlaka gözükün ve tahlillerinizi yaptırın.

Öncelikli olarak, cilt muayeneleri ve kan testleri yapılır. Kaşıntı, egzama ve kurdeşen gibi deri hastalıklarından kaynaklanıyorsa, kullanılan hap ve kremler yardımı ile bu tedavi edilmektedir. Fakat, kaşıntı iç hastalıklarından birinden dolayı oluyorsa, çeşitli farklı tedavi yöntemlerine gidilmektedir. Hekim, sıcak banyo yapmayı yasaklar, hafif ve ince kıyafetler giyilmesini ister, iyi kurulanmak ve sabun kullanmamak önerilir. Kaşıntı insanı çok yıpratsa da her tür tedaviye sonuç verdiğinden tedavisi kolaydır.

Yorum Yaz