Anasayfa » nasıl yapılır » Kemik düdüklüde kaç dakikada pişer

Kemik düdüklüde kaç dakikada pişer

Düdüklü Tencerede Kemikli Et Haşlama

Düdüklü Tencerede Kemikli Et Haşlama Yapılışı :

4 parça kemikli eti güzelce yıkayın. Fazla suyunu süzdükten sonra düdüklü tencerenin tabanına dizin.

Daha sonra 2 adet soğanın kabuklarını soyun ve bütün olarak etlerin aralarına yerleştirin. Ardından etlerin üzerine 3-4 adet tane karabiber ve 1 çay kaşığı kadar tuz serpiştirin. İçine yarım çay bardağı içme suyu dökün. Düdüklü tencerenin kapağını kapatın.

Kemikli etleriniz orta yağlı bir et ise düdüklü tencereye ayrıca yağ eklemeyin. Eğer az yağlı bir et pişirecekseniz, 3-4 yemek kaşığı kadar sıvı yağ ekleyebilirsiniz.

Düdüklü tencerenin kapağı kapalı bir şekilde orta ateşte, düdüğü ötene kadar pişirin. Hava çıkartmaya başladığında, düdüğünü kapatın. Bu şekilde kısık ateş üzerinde yaklaşık 40-45 dakika kadar daha pişirin. Daha sonra ocağın altını kapatıp, havasını salmasını bekleyin. Havası salınınca kapağını açın, etin pişip pişmediğini kontrol edin. Eğer et pişmediyse biraz daha pişirmeye devam edin.

Düdüklü tencere yerine normal tencere kullanacaksanız, etlerin yarısına kadar su koymanız gerekmektedir. Pişirme sürenizde 60-70 dakika kadar olacaktır.

Düdüklü tencerede kemikli et yemeğini servis tabaklarına alıp, sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Düdüklüde kemikli et nasıl haşlanır? Düdüklü tencerede kemikli et tarifi, yapılışı, malzemeler, püf noktası

Kemikli et haşlamanın en kolay ve pratik yolu düdüklü tencerede yapmaktır. Peki, düdüklüde kemikli et nasıl haşlanır? Lokum gibi etiyle düdüklüde kemikli et haşlama tarifi, yapılışı, malzemeler, püf noktası, hazırlanışı…

DÜDÜKLÜDE KEMİKLİ ET HAŞLAMA TARİFİ

Düdüklüde kemikli et haşlama malzemeler

DÜDÜKLÜDE KEMİKLİ ET HAŞLAMA YAPILIŞI

Öncelikle kemikli etleri tencereye alıp ocağı açıyoruz, et kendi suyunu salıp çekmeye başlayınca ay şeklinde doğradığımız soğanları ilave edip biraz daha kavuruyoruz. Sırasıyla halka halka doğradığımız havuçları, iri iri doğradığımız patatesleri de ekleyip karıştırıyoruz. Tuzu, sarımsağı ve baharatları da ekledikten sonra, üzeri geçecek kadar sıcak su ve kıydığımız maydanozları da ilave edip düdüklünün kapağını kapatıyoruz. Düdük buhar çıkarmaya başlayınca ocağı kısıp bu şekilde 30-35 dakika pişirmeye bırakıyoruz.

Yorum Yaz