Anasayfa Genel Kışın yoğurt kaç saatte mayalanır

Kışın yoğurt kaç saatte mayalanır

by kacgun

Kışın yoğurt mayalama süresi

Kışın yoğurt mayalama süresi ne kadardır? Kış mevsimi ile yaz mevsimi arasında yoğurt mayalama süresi ortalama 1 saat fark eder. Yoğurdun mayalanma süresine etki eden çok sebep vardır. Yaz mevsimi ile kış mevsiminde yoğurt mayalanma süresi arasındaki 1 saat fark ortam sıcaklığı ile ilgilidir. Yoğurt mayalarken ortamı aynı sıcaklıkta sabit tutarsanız bu bir saatlik fark olmaz. Yazın yoğurt kaç saatte mayalanıyorsa, kış mevsiminde de aynı saatte mayalanır.

Bir tencere 3-4 kilo (litre) sütü, bezle sararak mutfak ortamında yoğurt mayalarsanız, yoğurdunuz 4-5 saatte mayalanır. Şunu hatırdan çıkarmamak gerekir: Yoğurt mayalarken tencereye ilave edeceğiniz yoğurt miktarıda önemlidir. Bir tatlı kaşığı yoğurtla 3 kilo süt mayalanır ve yoğurt olur. Fakat, 1 tatlı kaşık mayanın 3 kilo (litre) sütü mayalama süresi epeyce uzar. Mayayı ne kadar fazla tutarsanız, sütün mayalanma süresi kısalır.

Yoğurt Kaç Saatte Mayalanır? Yazın Veya Kışın Yoğurt Ne Kadar Sürede Mayalanır?

Belli başlı malzemeler elde olması ile beraber evde yoğurt mayalamak oldukça kolaydır. Burada önemli olan malzeme miktarı ve yapılışı üzerinden kaç derece ve ne kadar sürede bunun gerçekleştirilmesidir.

Yoğurt Kaç Saatte Mayalanır?

İdeal koşullar altında yoğurt 3,5 ila 4 saat içerisinde mayalanır. Ancak daha uzun süreli mayalama ekşime ya da sulanma gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Yazın veya Kışın Yoğurt Ne Kadar Sürede Mayalanır?

Aslına bakılırsa ideal oda sıcaklığı yakalandığı vakit, yaz ya da kış fark etmeden ortak şekilde belli bir sürede yoğurt mayalanır. Bu bağlamda 45 ya da 50 santigrat derecede fırın ve benzeri cihazlar üzerinden yoğurt mayalanır. Bu mayalama için ise ortalama 3,5 veya 4 saat kadar yeterli olacaktır.

Yoğurt Kaç Saatte Mayalanır? Yoğurdun Mayalanma Derecesi Ve Süresi

Yoğurt Kaç Saatte Mayalanır? Yoğurdun Mayalanma Derecesi Ve Süresi

Yoğurt mayalama derecesi ve suresi duruma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kullanılan süt miktarı ile beraber yoğurt miktarı üzerinden, birçok farklı faktör ön plana çıkıyor. Belirleyici etkenler doğrultusunda ise aşağı yukarı belli bir saat ile derece üzerinden yoğurt mayalanmaktadır.

Yoğurt Kaç Saatte Mayalanır?

Pek çok insan evde yoğurt yapabilmek için bunu kaç saat içerisinde mayalandığını merak ediyor. Eğer bir litre süt üzerinden bir yemek kaşığı ile yoğurt mayalamak isteniyor ise bunun 5 ya da 6 saat içerisinde gerçekleşeceğini söylemek mümkün. Ancak bir litre süt ile bir şeker kaşığı yoğurt mayalamak istendiği zaman, bunun 12 saatlik bir zaman dilimine denk geldiği söylenebilir.

Ancak genel olarak evde standart yapılan yoğurdun 5 ile 6 saat içerisinde mayalandığı dile getirilebilir. Yoğurdun ideal mayalanma sıcaklığı ise 45 derecedir. Eğer termometre yok ise bunu parmağı kullanmak suretiyle hesaplamak mümkün. Tencere içerisindeki parmağı süt değdirmek suretiyle 7 saniye boyunca tutmak gerekir. Eğer bu yapılabiliyor ise o zaman istenilen sıcaklık derecesi yakalanmış olur.

Eğer 45 dereceden daha yüksek bir sıcaklık olur ise o zaman yoğurt ekşir. Aynı zamanda 45 dereceden daha az bir sıcaklık ortaya çıkar ise, o vakit yoğurt tutmayabilir. O yüzden mutlaka 45 derecelik bir sıcaklık yakalanmalı ve bu derece üzerinden yoğurt mayalanmalıdır. Böylece miktara bağlı olarak 5 ya da 6 saat ile beraber 12 saatlik bir süre kapsamında yoğurt mayalanır. Tabii bunun içerisinde birçok farklı etken ve faktör süreyi değiştirebilmektedir.

Yoğurt mayalamanın birkaç püf noktası var. Eğer bu noktalara dikkat etmezseniz yoğurt ya ekşi olur ya da çok sulu olur. Fakat her iki durumda da farklı yollarla değerlendirip o yoğurdu kullanabilirsiniz.

Yoğurt nasıl mayalanır?
Yoğurdun mayalanması için öncelikle sütü taşmadan kaynatmaya özen gösterin. Kaynayan sütü bir süre kenara alın ve soğumaya bırakın. Üzerinde oluşacak kaymağı almamaya ve kırmamaya dikkat edin. Bu koruyucu yağ tabakası sayesinde daha iyi mayalanacak ve kaymak tutacaktır.

Sütün ısısı öyle olmalı ki serçe parmağınızı sütün içine batırdığınızda parmağınızı yakmayacak. Aksi takdirde süt çok soğuk olmamalıdır. Kısacası “1,2,3,4” sayarken serçe parmağınızın yanmaması gereken bir sıcaklıkta olması gerekir.

Sıcaklığı ayarlanan yoğurdun içerisine koymak için, her bir litre için bir tatlı kaşığ olacak kadar yoğurdu ayırın. Yoğurdu iyice çırpın ve içerisine, tencerenizdeki sütten karıştırın. Yoğurdun ısısı oda ısısını geçene kadar bu işlemi tekrar edin.

Son olarak yoğurdu, tenceredeki süte ilave edin ve üzerindeki kaymağı bozmadan kenarlarından karıştırın. Mümkünse bir bez ile örtüp, kapağını sıkıca kapatıp ısısı değişmeyecek bir ortama koyun.

Fırında yoğurt nasıl mayalanır?
Genellikle kış aylarında soğuk alanda yoğurt tutmayacağı için, fırını 50 dereceye getirip ön ısıtma yaptıktan sonra mayalamak kesin sonuç verir. Fakat bu sıcaklık artırılmamalıdır.

Yoğurt kaç saatte mayalanır?
Yoğurt mayalanıp kapağı kapatıldıktan sonra ılık bir yerde hareket ettirilmeden muhafaza edilmelidir. Tüm şartlar sağlandığında minimum 8 saat içerisinde yoğurt mayalanır. Ancak bu şekilde bir gece beklemek en güvenilir yöntem olacaktır.

Yoğurt mayalandıktan sonra hemen tüketilmemelidir. 1 gece de dolapta dinlenen yoğurt 24 saatin sonunda tüketilmelidir. Yoğurdun daha sert olmasını isterseniz bu yöntemi mutlaka deneyin.

Pastörize sütle yoğurt mayalanabilir mi?
Yoğurt pastörize süt ile de fermente edilebilir ancak sütün cinsine ve içeriğine göre değişen bu durum, sonunda yoğurdu kremsi bir kıvama getirebilir. En verimli sonuç için günlük süt kullanılabilir. Çünkü daha yağlı, işlenmemiş ve taze…

Yorumlar

Kaçıncı aydayız 04 ve 23 Nisan ne günü, bugün dünya ne günü: Şansını Dene Günü (Take a Chance Day), İmkansız Astronot (Doctor Who) Günü (Impossible Astronaut Day), Aşıklar Günü (Lover’s Day),

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün