Anasayfa » akşam » Maden suyunun faydaları nelerdir?

Maden suyunun faydaları nelerdir?

Global Bilgiler

mineral-water-1532300_960_720Maden suyu serinletici ve ferahlatıcı etkisiyle gönüllere taht kuran bir içecektir. Ancak tüm bu etkilerinin yanında sağlığımıza olan yararları da saymakla bitmez.

Magnezyum, sodyum, kalsiyum ve potasyum gibi birçok mineral açısından son derece zengin olan maden suyu, düzenli kullanımda vücudun pek çok işlevini desteklemektedir.

Halk ağzında maden suyuna bazen soda da denmektedir ancak soda ve maden suyu farklı şeylerdir. Soda, karbondioksit eklenmiş su iken maden suyu esasen mineralli sudur. Gelelim maden suyunun sağlımıza olan yararlarına:

Maden suyunun faydaları nelerdir?
1) Kilo vermeye ve yağ yakmaya yardımcıdır

lose-weight

Maden suyu tamamen yağsız ve kalorisiz bir içecektir ve vücuda yağların yakılmasına yardım eden bir sürü mineralin girmesini sağlar. Bu mineraller yağ yakımını hızlandırır, bu da vücuttaki fazla yağ katmanlarının yakılarak kilo verilmesine yardım eder.

Özetlemek gerekirse maden suyu size özlediğiniz zayıflığa kavuşmanızda yardımcı olabilir. Kalorisiz olduğu için şekerli ve yağlı içecekler yerine öğünlerin yanında tercih edilebilir. Diyet ve sporun yanında her gün düzenli olarak kullanılması kilo vermeyi destekler.

2) Vücudun ihtiyaç duyduğu suyu sağlar

Bazı insanlar suyun tadını çok yavan bulabilir ve bu sebepten ötürü su içmek istemeyebilir, vücudu susuz kalabilir. Ancak düzgün bir şekilde su tüketmek sağlığımız için son derece önemlidir. Yeteri kadar su içmek vücudu serin tutar, ağzı, gözleri ve burnu nemlendirir, kas ve eklem fonksiyonunu destekler, cildi sağlıklı tutar, vücudu toksinlerden arındırır ve kalp damar sağlığını korur.

Bu sebeple eğer su içmekten çok hoşlanmıyorsanız onun yerine maden suyu tüketmek daha eğlenceli ve ferahlatıcı olabilir, dilerseniz içerisine limon da ekleyebilirsiniz. Maden suyu da sıvı alımını desteklemek için müthiş bir içecektir.

3) Kemik sağlığını korur

Maden suyu kalsiyum açısından oldukça zengindir. Kalsiyum ise kemiğin yapısında bulunan en önemli mineraldir. Bu yüzden her gün bir adet maden suyu içmek vücut için gerekli kalsiyum alımını destekler.

Maden suyu kemiklerinizi, dişlerinizi hatta tırnaklarınızı hasardan korur ve güçlendirir. İçerisindeki kalsiyum ayrıca kaslarınızı ve sinir hücrelerinizi güçlendirir, hormonların düzenli salgılanmasına yardımcı olur.

4) Tansiyonu dengeler

hipertansiyon

Maden suyunun içinde magnezyum bulunur ve magnezyum tüketimi özellikle tansiyon hastaları için son derece yararlıdır. Magnezyum tansiyonun ve kan basıncının dengelenmesini sağlar.

Tansiyon hastalarının çoğunda sık rastlanan bir durum magnezyum eksikliğidir, bu eksiklik de maden suyu ile giderilebilir. Maden suyunun içerisindeki magnezyum ve kalsiyum vücuttaki elektrolit dengesini sağlayarak tansiyonu kontrol altına alır.

5) Kalp hastalıklarını riskini azaltır

Maden suyunun insan vücudunda yağ yakıcı etkisi vardır. Bu da kötü kolesterol adını verdiğimiz LDL kolesterolün kandaki üretiminin sınırlanmasına yol açar. LDL kolesterol vücuttaki bazı dokuların etrafında depolanır.

Bu da kan basıncını artırır ve kalp hastalıklarına yakalanma riski yükselir. Maden suyu ise LDL kolesterolün damarlarda ve dokularda birikmesini ya da büyümesini engelleyerek tıkalı damarların açılmasına yardımcı olur. Bu sebepten ötürü kalp hastalığı riskini de azaltır.

6) Elektrolit seviyesini dengeler

İnsan vücudu terlediği zaman terle birlikte su kaybeder, bu suda da çözülmüş mineraller bulunur. Bunun sonucunda terlemeye bağlı olarak vücutta ısı ve su kaybı görülür, elektrolit seviyemiz düşer.

Ancak vücudun bu elektrolitleri yeniden kazanması gerekir, düzgün bir şekilde çalışabilmesi için suya ve minerallere ihtiyacı vardır. Maden suyu tüketmek ise gün boyunca kaybettiğimiz su, mineral ve elektrolitlerin yenilenmesine yardımcı olur.

7) Bedensel faaliyetlerin performansını artırır

pexels-photo-320007

Montana üniversitesinde yapılmış bir araştırmada düzenli olarak maden suyu tüketen insanların vücut sıvılarının daha yavaş bir biçimde eksildiği saptanmıştır. Bu sıvıların vücutta korunması ise vücudun daha az su ve mineral kaybetmesi demektir ve kalp ve damar sağlığının güçlenmesini sağlar.

Maden suyu tüketmek egzersiz esnasında ya da spor etkinliklerinde daha enerjik olmamızı, kaybettiğimiz enerji ve elektrolitleri daha hızlı geri kazanmamızı sağlar.

8) Alzheimer hastalığının seyrini hafifletir

The Daily Mail’in yayınladığı bir habere göre her gün içerisinde silikon bulunan bir içecek tüketmek, Alzheimer hastalığına bağlı bilinçteki zayıflamayı azaltıyor. Bunun ise vücuttan bir nörotoksin olan alüminyumun uzaklaştırılması.

9) Zihni daha aktif hale getiriyor.

Potasyum mineralinin hafızamızı güçlendirdiği bilinir. Potasyum, beyindeki elektrolitlerin oluşturulmasında aktif rol oynar. Bu sebepten ötürü maden suyu hafızayı ve odaklanmayı güçlendirmek için son derece yararlı bir içecektir zira potasyum açısından zengindir. Maden suyu zihinsel aktiviteyi destekleyerek zihinsel yorgunluğu ve tembelliği azaltır.

10) Böbrek taşı riskini azaltır

Doktorların büyük çoğunluğu yararlı minerallerin ve vitaminlerin sıvı şeklinde tüketiminin böbrek taşı oluşumu ihtimalini azalttığını düşünmektedir. Maden suyu içmek ise böbrek taşı oluşumunu engellemeye yardımcıdır çünkü böbrek taşının sebebi böbrekte kalsiyum oksalat birikmesidir.

Düzenli maden suyu tüketimi ise içeriğindeki zengin magnezyum ve kalsiyum içeriği ile böbrekte kalsiyum oksalat birikmesini ve oluşmasını engelleyerek böbrek taşı riskinizi azaltır.

11) Cildi güzelleştirir

Maden suyunun düzenli tüketilmesi cilt sağlığını destekler zira maden suyunda pek çok yararlı mineral vardır. Bunlardan biri de silikadır (silisyum dioksit). Silika insan cildindeki hücreleri ve dokuları güçlendirir, cildin elastik dokusunu korur ve kolajen üretimini artırır.

Kolajenin artması da koyu lekeleri ve ciltteki donukluğu giderir. Ayrıca ciltteki kırışıklıkların oluşumunu da yavaşlatır. Maden suyu cilde sürüldüğü zaman da cildi nemlendirir, parlatır ve sivilcelere karşı savaşır.

Buz kalıplarına maden suyu doldurup, dondukları zaman her akşam temiz cildinize uygulayarak bir adet maden suyu kübünü cildinizde eritebilirsiniz. Böylece cildiniz sıkılaşıp nemlenecektir.

12) Saçları besler ve güçlendirir

14804535712_b2d27b41d7_b

Saç sağlığı çoğu kişi için önemli bir konudur. Günlük hayatta maruz kaldığımız kirlilik ve güneş ışınları gibi etkenler saçımızın kalitesini bozabilir. Maden suyu ise saç derimizdeki pH seviyesini normale çevirerek saçı güçlendirir ve kaybolan parıltısını yeniden kazanmasına yardımcı olur.

Ayrıca maden suyu beyne giden oksijen seviyesini artırır, bu da saç dokusunun gelişmesini ve saç tellerindeki hasarın onarılmasını destekler.

13) Vücudu toksinlerden arındırır

Maden suyu vücuttaki zararlı ve tehlikeli maddeler ve partiküllerin önemli derecede temizlenmesini sağlar. Maden suyunun toksin arındırıcı etkisinden tam anlamıyla faydalanabilmek için sabahları aç karnına tüketilmesi gerekir.

Sabahları aç karnına içeceğiniz bir bardak maden suyu cildinizi arındıracaktır. Ancak mide problemleri olanların bu işlemden kaçınması gerekir.

Kaynaklar:

https://successstory.com/inspiration/benefits-of-mineral-water

http://www.stylecraze.com/articles/health-benefits-of-mineral-water/#gref

https://www.livestrong.com/article/88387-sparkling-mineral-water-health-benefits/

https://caloriebee.com/nutrition/Health-Benefits-of-Mineral-Water

Yorum Yaz