Anasayfa » ot » Ökse otu nerelerde ve nasıl yetişir faydaları nelerdir

Ökse otu nerelerde ve nasıl yetişir faydaları nelerdir

 ökse otu faydaları, ökse otu nedir, ökse otunun faydaları ibrahim saraçoğlu, ökse otu nasıl kullanılır, ökse otu şeker hastalığı, ökse otunun faydaları nelerdir, ökse otu nerede bulunur

ÖKSE OTU

Orjinal Adı: Viscum albüm

Diğer Adları: Burç, Çekeni, Göbelek, Gökçe

Bilgi :Ökseotugiller familyasından, kimi ağaçlar üzerinde asalak olarak yaşayan, 100″ü aşkın türü bulunan ufak çalı halindeki bitkilerin genel adı Ökseotu”dur. Burada açıklaması yapılacak olan Adi ökseotu (V. albüm) türü, Avrupa ve Akdeniz ülkeleri ile Türkiye”de pek çok ağaç türünün (çam, göknar, söğüt, kavak, meşe, ıhlamur ve bazı meyve ağaçları) dalları üzerinde gelişir. 30-100 cm. boylanabilen, kışın yaprakçıklarını dökmeyen, sarımsı renkte çiçekler açan bitkilerdir. Buruşuk yüzeyli, sarımsı renkli, kokusuz ve tatsız meyveleri 1 cm. kadar çapında, küre biçiminde ve tek tohumlu olur. özellikle ardıç kuşları bu meyveleri sever ve kondukları ağaç dallarına dışkılarıyla ökseotu tohumlarını bırakıp bitkinin çoğalmasını sağlarlar.

Adi ökseotunun yaprakçıkları tanen, urson, inosit, viskotoksin, sapotoksin ve glikozit adı verilen maddeleri içerir. Bitkinin meyvelerinin etli bölümünde visin adlı yapışkan madde bulunur. Bununla kuşları tutmak üzere ökse hazırlanır.

Tibbi Etkileri ve Kullanımı Ökseotunun yaprakçık ve genç sürgünlerinin tıbbi etkileri şöyle sıralanabilir:

• Sinirleri yatıştırıcı, sinirsel spazmları gidericidir.

• Yüksek tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyon nedeniyle oluşan baş ağrılarını geçirir.

• Damar çeperlerindeki kireçlenmeyi azaltır. Damar sertliğine karşı yararlıdır.

• Sinirsel taşikardilerde çarpıntıyı hafifleticidir.

• Metabolizmayı düzene sokar.

• Son zamanlarda yapılan bazı kanser araştırmalarında ökseotunun tümör oluşumunu engellediği saptanmıştır.

Bütün bu etkilerini sağlamak üzere, ökseotunun yaprakçık ve taze sürgünleri ilkbaharda toplanır, gölgelik, havadar yerde kurutulur. 1-2 tatlı kaşığı kurumuş yaprakçık ve genç sürgün üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirerek hazırlanan infüzyon, günde üç kez içilir.

UYARI

• Hazırlanan bu infüzyona ökseotu meyveleri konulmamalıdır

Yorum Yaz