Anasayfa » böbrek » Östrojen ve progesteron hormonları nedir

Östrojen ve progesteron hormonları nedir

gribin cesitleri.jpg

Hayatımızı ve vücudumuzu hormonlarımız sayesinde yönetiriz.

Bu nedenle hormonlar çok önemlidir. Hatta yaşamın kaynağı hormonlardır.

İşte, en önemli hormonlardan östrojen ve progesteron hormonu hakkında bilgiler ;

ostrojen ve progesteron

Östrojen nedir?

Östrojen, yumurtalıktaki granulosa hücrelerinden salgılanan kadınların adet döngüsünde ve kızlarda boyun uzamasına, memenin büyümesine, kadın tipinin oluşmasına katkıda bulunan bir grup steroid hormondur. Östrojen hormonu, hem erkek hem kadında bulunur. Üreme çağındaki kadınlarda seviyesi çok yüksektir.

Östrojen hormonu, göğüs olgunlaşmasını sağlar. Göğüs kadınlar için cinsiyet belirtisidir. Bayanlarda sesin ince olmasını sağlar. Kadın tipi kalça oluşumu ve dudakların büyümesi östrojen hormonu sayesindedir. Östrojen hormonu, kandaki kolesterol seviyesini azaltır ve kadınları kalp hastalığından korur. Rahimin büyümesini sağlar, vajenin kayganlaşmasına katkıda bulunur. Adet döngüsü ile ilişkili olan endometrium kalınlaşmasını düzenler. Yumurtlayan kadılarda östrojen üretimini sağlar. Östrojen hormonu, genital bölgede kıllanma, kalça ve memede dolgunlaşma, meme başında koyulaşmayı sağlar.

Östrojen eksikliğinde, vajinada kuruluk, ciltte kırışıklık, cinsel isteksizlik, cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinada sarkma, cinsel ilişkiden zevk almama durumları ortaya çıkar. Hatta saçlarda dökülmeler görülebilir. Kadınlar östrojen eksikliğinde erken menopoza girebilir.

Östrojen fazlalığında ise, kalçalarda yağ birikimi oluşur. Sellülitlerde fazlalaşma ve bacaklarda kalınlaşma meydana gelir. En önemlisi östrojen fazlalığında kanser hücrelerinin uyarılması durumu ortaya çıkabilir. Bu durumda kadınlık organlarında kanser gelişimi başlayabilir. Tansiyonun yükselmesini tetikleyebilir.

Progesteron nedir?

Progesteron, regl döneminin ikinci yarısında, yumurtalıkta salgılanan kadınlık hormonudur. Progesteron hormonunun görevi, gebelik oluşmuşsa gebeliğin sürdürülebilmesini sağlamaktır. Ya da oluşacak bir gebelik durumunda dölyatağının hazırlanması sürecini oluşturur. Progesteron, plasenta ve böbrek üstü bezinden salgılanmakta olup kanda çoğunlukla proteinlere bağlı olarak taşınır. Progesteron östrojen hormonunun kalınlaştırdığı endometriumu, döllenmiş yumurtayı, dölütün ilk hücrelerini barındıracak zemin hazırlar. Progesteronun diğer bir görevi de döl yatağı kaslarının kasılmasını engelleyerek düşük olayını önlemektir. Progesteron vücut ısısının artışını da sağlar. Ayrıca adet döneminin olmasını gerçekleştirir. Östrojen hormonunun etkilerini dengeler.

Yorum Yaz