Anasayfa Genel Şalgam suyunun faydaları

Şalgam suyunun faydaları

by kacgun
ev yapimi pancar tursusu tarifi

şalgam_havuçluŞalgam, turpgiller familyasına ait, çoğunlukla acı olarak tüketilmekte olan ve bir kök bitkidir. Bu sebzenin yaprakları ve kökü tüketilmekte, tüketilen bu kısımlarda da insan sağlığını olumlu yönde etkileyecek vitaminler, mineraller vb. bileşikler barındırmaktadır.

Bu bitki, özellikle ülkemizde sıklıkla üretilebilen bir ürün olma niteliğini taşımaktadır. En sık kış mevsiminde üretimi yapılan şalgamın; balık yemeklerinin yanında, alkol içilen ortamlarda, et yemeği yenen ortamlarda veya mezelerin yanında sıklıkla tüketildiği dikkat çekmektedir.

Şalgam suyunun faydaları nelerdir?
1) Şalgam suyu vücudu karaciğer ve mesane sorunlarından ve eklem iltihabından koruyan besinler içerir.

2) İçerisindeki güçlü antioksidanlar kanser riskini azaltır, karaciğerin toksin atmasına yardım eder, tümör gelişimini engeller ve kanserojen maddelerin zararlı etkileriyle savaşır.

3) Her gün şalgam suyu içmek kilo vermek ve obeziteyle savaşmak için iyi bir yoldur.

4) Şalgam suyu içerisindeki demir oranı sayesinde demir eksikliği anemisini yani kansızlığı önler.

5) İçindeki yoğun miktarda C vitamini sayesinde akciğerleri ve bronşları temizler, tıkalı bronşları açar ve kan dolaşımını iyileştirir.

6) Vücuttaki kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur.

7) Böbrek taşlarının dökülmesine yardım eder.

8) Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol seviyesini azaltarak kalp krizlerini, inme ve kan pıhtısı riskini azaltır, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

9) Şalgam suyu içmek sinirlerinizi yatıştırır.

10) Potasyum ve kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik ve diş sağlığını güçlendirir.

11) Katarakt oluşumunu önler ve göz sağlığını korur.

12) İltihap önleyici özelliği vardır. Astımın tedavi edilmesine yardımcı olur ve astım semptomlarını hafifletebilir.

13) Flavonoid açısından zengin olduğundan dolayı kılcal damarların yapısını korumasına yardımcı olur.

14) Serbest radikallerin vücuttan atılmasına ve yol açtıkları zararın önlenmesine yardım eder.

15) Şalgam suyu tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

16) Kolondaki tümörlerin gelişimini ve kolon kanserini önler, kolon fonksiyonlarını düzenler.

17) Bazı cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olur ve akneyi tedavi eder.

18) Akşamdan kalma halini tedavi eder, alkolün etkilerini yatıştırır.

Şalgamın faydaları nelerdir?
1) Kalp ve damar sağlığına yararlıdır

Şalgam, iltihap önleyici bileşenler içerir. K vitamini açısından son derece zengindir ve iltihap önleyici özelliğini de bu vitaminden alır. Bu sebeple kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardım ederek kalp krizi ve inme riskini de azaltır.

Buna ek olarak safranın büyük bir kısmını emerek kandaki kolesterol seviyesinin de azalmasını sağlamaktadır. Eğer kolesterol seviyesi azalırsa doğal olarak kalp ve damar hastalıkları da önlenmiş olur. İçerisindeki folik asit de kalp ve damar sağlığını destekler.

2) Kanserden korur

Turpgiller familyasına ait tüm sebzeler yüksek oranda antioksidan ve fito kimyasallar içerir, bu içerikler de kanser riskini düşürür. Şalgamın içindeki glukosinolat maddesi kansere karşı koruma sağlarken, kanser oluştuysa etkilerini de azaltmaya yardımcıdır.

Şalgam, karaciğerin toksinleri atmasını ve kanserojen maddelerle savaşarak tümör oluşumunu engellemesini destekler. Şalgam süyü tüketmek meme kanserini, kolon kanserini ve rektal tümörlerin riskini azaltır.

3) Kemik sağlığını destekler

Şalgamda bulunan kalsiyum kemik dokusunun gelişmesini ve onarılmasını destekler. Kemikteki mineral yoğunluğunu artırır ve yaşa bağlı olarak gelişen kemik erimesi ve eklem iltihabı gibi sorunlara karşı koruma sağlar.

4) Sindirim sistemini destekler

Şalgamın içerisinde bol miktarda besin lifi bulunur ve bu lifler bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak dışkının atılmasına yardım eder. Eğer kabızlık, şişkinlik, ishal gibi sorunlarınız varsa şalgamı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Ayrıca şalgamdaki lifler, yediklerinizin içindeki yararlı besinlerin vücut tarafından emilmesini de artırır.

5) Akciğer sağlığına faydalıdır

Sigara dumanında bulunan kanserojen maddeler A vitamini eksikliğine yol açar ve bunun sonucunda akciğerde iltihaplanma, amfizem ve bunlar gibi birçok akciğer hastalığına sebep olur. A vitamini şalgamda bolca bulunur, böylece akciğerlerinizin sağlığını korur ve destekler.

6) Bağışıklık sistemini güçlendirir

Şalgamda yüksek miktarda C vitamini bulunur. Bu yüzden şalgam tüketmek bağışıklık sistemi için son derece iyi bir seçimdir. C vitamini bağışıklık sistemi için olmazsa olmazdır zira antikorlar ve akyuvarların üretimini destekler. Buna ek olarak, C vitamini vücutta zarara yol açan serbest radikallerle de savaşır. Ayrıca içindeki A vitamini de bağışıklığı desteklemektedir.

7) İltihaplanmayı önler

Şalgamın içerisinde sağlığa son derece yararlı olan omega-3 yağ asitleri ve K vitamini bulunur, bu maddeler iltihaplanmayı önler ve tedavi eder. Yararlı yağ asitleri iltihabı azaltır, kolesterol seviyesini dengeler ve sağlığı güçlendirir. Özellikle gut, artrit ve kronik ağrı sorununuz varsa mutlaka şalgam tüketin.

8) Göz sağlığını korur

Şalgam lütein maddesi açısından zengindir, bu madde bir çeşit karotenoiddir ve göz sağlığını destekleyerek yaşa bağlı göz hastalıkları ile katarakt gibi sorunların önüne geçer.

9) Astıma karşı savaşır

Şalgamın iltihap önleyici özellikle içinde C vitamini ve güçlü antioksidanlardan kaynaklanır. Bu maddeler de astımın tedavisinde son derece etkilidir ve astım semptomlarını hafifletir. Araştırmalar şalgamın astım hastalarındaki hırıltılı solunumu azalttığını kanıtlamıştır.

10) Vücuttaki kötü kokuları engeller

Vücutta kötü koku oluşumu özellikle yaz aylarında görülen bir sorundur. Şalgam suyu ise kötü kokudan kurtulmak için iyi bir yöntemdir. Düzenli içilen şalgam suyu kötü koku oluşumunu engeller.

11) Cilde yararlıdır

A ve C vitaminleri içerdiğinden cildi yaşlanmaya karşı korur ve serbest radikallerle savaşır. Serbest radikaller cilt sağlığını bozarak kırışıklık, derin çizgiler ve siyah noktalara yol açarlar. Şalgamın da serbest radikalleri yok etme özelliği olduğundan cilt sorunlarıyla savaşır ve cildi gençleştirir. Akne ile savaşır.

12) Saçlarınızı güçlendirir

Şalgamın içinde bol miktarda bakır minerali bulunur. Bakır ise saç dokusunda bulunan melanin adlı maddenin yapımında rol oynar. Buna ek olarak şalgamdaki beta karoten, C vitamini, çinko, lütein gibi maddeler de melanin oluşumunu destekler. Saçınızı güçlendirerek sağlıklı uzamasını sağlar.

12) Yumurtalık sağlığını korur

Şalgam içerisindeki yararlı bileşenler sayesinde yumurtalıkta oluşan kanser hücrelerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Şalgam suyunun zararları
Şalgam ve diğer tüm turpgillerde tiroit beziyle etkileşime girebilen bir madde bulunur ve bu madde tiroit bezinin daha az çalışmasına, yani hipotiroidiye yol açabilir. Şalgamdaki glukosinolatların fazla kullanımı tiroit hormonunun üretimini engellemektedir. Eğer tiroit bezininiz az çalışıyorsa şalgamı fazla tüketmemelisiniz.

Şalgamı fazla tüketmek içeriğindeki oksalatlar sebebiyle böbrek ve safra kesesi taşlarına yol açabilir. Bu yüzden tüketimini abartmamak gerekir. Aynı şekilde fazla tüketimi içindeki sülfür sebebiyle gaz ve ishal gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.

Kaynaklar:

http://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-turnip-juice/#gref

8 Amazing Benefits of Turnips

https://drhealthbenefits.com/food-bevarages/vegetables/health-benefits-of-turnips

http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-turnips-for-skin-hair-and-health/#gref

http://healthyeating.sfgate.com/health-benefits-turnips-6796.html

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün