Anasayfa Genel Tarihin en ünlü cadıları

Tarihin en ünlü cadıları


Cadılar ve cadılık binlerce yıldır dünyamızda vardır. Bazen gerçek büyü ve büyücülükle uğraşan insanlar yanında hiç bu işlerle alakası olamayan insanlar cadılık ile suçlanmış ve masum oldukları halde yakılmıştır.

  1. Yüzyılda Hıristiyanlık cadıları cezalandırmak için Engizisyon mahkemelerini kurmuştur. Binlerce insan cadılıkla suçlanarak feci şekilde öldürülmüştür. İşte, tarihin en ünlü cadıları ;

Angele de la Barthe ;

Angele de la Barthe, Fransa’da 1230-1275 yılları arasında yaşamış olan varlıklı asil bir kadındır. O  Katharizm inancını benimsemiştir. Katharizm, gerçek Hıristiyanların kendileri olduğuna inanır. Fakat, bu inanç kiliseye başkaldırış olarak kabul edildiğinden hiçbir zaman kabul edilmemiştir. Bu dönemde Angele’nin yaşadığı yerde bebekler kaybolmaya başlamıştır kilise Angele’yi cadılık ile suçlar. Engisizyon tarafından inanılmaz işkencelere maruz kalan kadın, mecburiyetten günahlarını itiraf eder. Feci şekilde öldürülür. Angele, tarihin ilk cadısı olarak kayıtlara geçer.

Mother Shipton ;

Bükülmüş bacaklar, büyük bir baş ve çökük yanaklar ile doğan Shipton, Yorkshire bölgesinde şeytanın çocuğu olarak bilindi. 1488-1561 yılları arasında yaşayan kadın, aslında durugörü medyumdur. Uzak gelecek ile ilgili pek çok olayı bilmiştir. Nostradamus’un benzeri kabul edilen kadın, serseri bir hayat yaşamıştır.

Maret Jonsdotter ;

  1. yüzyılda Maret Jonsdotter cadılık ile suçlanmıştır. Söylentiye göre şeytan ile ilişkisi vardı ve ona inek kurban ediyordu. 1668 yılında İsveç’te cadılık ile ilgili bir kanun yoktu. Fakat, söylentiler o kadar büyüdü ki, İsveç yasalarını değiştirdi. Maret tutuklandı fakat hiçbir zaman suçunu itiraf etmedi. 1672 yılında idama mahkum edildi ve başı kesilerek öldürüldü.

Marie Laveau ;

1801 yılında doğan kadın, ilk voodoo bebek ile büyü yapmaya başlayan kişidir. New Orleans’da Voodoo kraliçesi olarak tanındı. O doktorluk yapan ve tavsiye veren bir kişi oldu. Ölü çağırıcılık, zihin kontrolü, telekinezi gibi pek çok özellik taşımıştır. 1874 yılında 12 bin kişinin katıldığı büyük bir Voodoo ayini yapmıştır. 1881 yılında evinde ölmüştür. Bugün hala Voodoo büyüsü yapanlar onun ritüellerini kullanırlar.

Agnes Waterhouse ;

İngiltere’nin en ünlü cadısı olan Agnes, lanetli ve kara  büyü yaparak düşmanlarını öldürmüştür. O suçlamaları asla kabul etmemiştir. Mahkeme tarafından tutuklanmış ve idama mahkum edilmiştir. O şeytan ile ilişkisi olduğu için yakılarak ölmeye mahkum edildi. Yakılmasına yakın uzun süre dua etmesi ise hiçbir şeyi değiştirmemiştir.

Salem Cadıları ;

Papaz Samuel Parris’in kızı ve yeğeni garip davranmaya başlar. Çığlıklar ve garip tuhaf hareketler gösterince 1692 yılında içlerine şeytanın girdiği düşünüldü. Tüm olaylardan bir yaşlı kadın, dilenci ve bir köle suçlandı. Köle yapılan işkenceler ile bu işe karışan 19 kişi daha olduğunu söyledi. Tüm bu insanlar Salem denilen Gallow tepesinde idam edildiler. 200 kişide hapiste zindanda hayatını kaybetti. Tarihe bu olay, Salem cadıları olarak geçti.

Yorum Yaz