Anasayfa » bilim » Tarihin en yüksek IQ değeri olan 10 kişisi

Tarihin en yüksek IQ değeri olan 10 kişisi

ustun zekali cocuklar hakkinda bilinmesi gerekenler

IQ değeri belirli testler ile ölçülen zekanın durumunu gösteren bir uygulamadır. Fakat, aynı IQ’ya sahip olan insanlar benzer insanlar tarafından benzer ortamlarda yetişse bile farklılıklar gösterirler.

Yüksek IQ değeri olan insanlar normal insanlar ile aynı şekilde davranabilir. Özetle, IQ değeri ile akıl çok önemlidir.

İşte, bilinen en yüksek IQ’ya sahip olan insanlar ;

Stephen Hawking, IQ-160;

İngiliz teorik fizikçi Stephen Hawking, popüler bir fizikçidir. Zamanın Kısa Tarihi isimli kitabında fizik dünyasında yeni yaptığı keşifleri anlatmıştır. Dünyanın oluşumu hakkında yazdığı Big Bang Theory kitabı on haftada 10 milyon kopya satmıştır. Teorik fizik alanında üstüne fizikçi dünya tarafından kabul edilmemektedir.

 

Albert Einstein-IQ 160-190 ;

Almanya’da 1879 yılında doğan ünlü fizikçi, dünyanın pek çok sırrını çözmemizi sağlayan görecelik kuramını ortaya getirmiştir. Ünlü fizikçiye bir IQ testi yapılmamıştır fakat pek çok uzman onun IQ’sunun 160 ila 190 arasında olduğunu düşünüyor.

 

Judit Polgar, IQ -170 ;

IQ’su yüksek olan bu kadın, satrançta Grandmaster rütbesini elde etmiştir. Gary Kasparov’u yenerek dünyada çok başarılı bir satranççı oldu. IQ değeri bunun üzerine ölçüldüğünde yüksekliği şaşırtıcı olarak kabul edildi.

 

Leonardo da Vinci, IQ 180-190 ;

Uzmanlar ve bilim adamları geriye dönük olarak  da Vinci’nin IQ’sunun 180-190 olduğu inancındalar. Zamanında bilge olarak kabul edilen Vinci, resim, heykel, müzik, matematik, mühendislik, jeoloji, botanik ve haritacılık konularında uzmandı.

 

Marilyn Vos Savant, IQ-190 ;

1946 yılında doğan ve genç yaşlarda 1980 yılında IQ değeri olarak Guinness Rekorlar Kitabına giren Savant, o dönemin en yüksek IQ değerine sahip olan kadın olarak ünlendi. Daha sonraları yazarlık yapmaya başladı ve bugün halen köşe yazarı olarak çalışmaktadır.

 

Gary Kasparov, IQ-194 ;

Tüm zamanların en büyük satranç ustası olan Kasparov, dünyada pek çok birinciliği olan Rus satranç ustasıdır. IQ değeri ölçüldüğünde çıkan 195 sayısı bugüne kadar ölçümlenen en yüksek sayılardandı.

 

Kim Ung-Yong, IQ-210 ;

1963 yılında Güney Kore’de doğan Ung-Yong, 6 aylıkken konuşmaya başladı. Daha sonra İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca konuşmayı öğrendi. İncelenmek için Amerika’ya gitti. Yaklaşık 11 yıl NASA için çalıştı ve ülkesine dönerek öğretmenlik yapmaya başladı.

 

Christopher Hirata, IQ-225 ;

1996 yılında 13 yaşındayken Uluslararası Fizik Olimpiyatları şampiyonu oldu. 14 yaşında California Teknoloji Enstitüsü’ne kaydoldu ve doktora yaptı. 31 yaşında bugün astrofizik öğretmeni olarak California Teknoloji Enstitüsün’de çalışmaktadır.

 

Terence Tao, IQ- 225-230 ;

Avustralyalı matematikçi Terence Tao, tanınmış bir dahidir. Hong Kong’tan Avustralya’ya göç eden fakir bir ailenin çocuğudur. 2006 yılında matematikte mükemmellik ve yenilikçilik ödülünü almıştır. Los Angeles California Üniversitesinde öğretmenlik yapmaktadır.

 

William James Sidis, IQ- 250-300 ;

Tarihin beklide en yüksek IQ değeri Sidis’indir. 1898 doğumlu olan Sidis, 11 yaşında Harward üniversitesine girdi. Daha sonra öğretmenlik yaptı. Fakat, hiçbir zaman sosyal hayata uyum sağlayamadı hatta sanatoryuma bile yattı. Tedavi sonrası normal bir hayat yaşamaya başladığında 46 yaşında beyin kanaması ile hayatını kaybetti.

Yorum Yaz