Ağırlık Ölçü Birimleri Nelerdir? Ons Nedir? Karat Nedir?Ağırlık Ölçü Birimleri Hakkında Bilgi

Ağırlık ölçüsü birimi kilogramdır ağırlık ölçü birimleri onar onar büyüyüp küçülür ve kilogramın katlarını meydana getirir. Kilogramın binde birine ”gram”, bin fazlasına ise ”ton” denir.
Atomik kütle birimi yada dalton oldukça kütleli maddelerin bilhassa atom ve moleküllerin kütlelerini hesaplamak için kullanılan ölçü birimidir. Bir karbon  1 2 (C-12) atomunu kütlesinin 12′ de birine eşittir. Bunun sebebi karbonun en kararlı ve en kolay bulunabilen elementlerden biri olmasıdır. Bir kütle birimi olan gram, uluslararası birim sistemindeki kütle birimi kabul edilen kilogramın binde biridir.
0,200 grama eşit olan kütle birimine ise ” karat” denir. Karat, elmas ve diğer değerli taşların kütlelerinin ölçümünde kullanılan bir başka kütle birimi olan ”ons” yada ”troy ons”, Ortaçağ Avrupa’sının önemli ticaret şehirlerinden biri olan troyes (Fransa) kentinde kullanılan troy ağırlık sistemine ait ölçü birimidir.
Ons ,çoğunlukla platin gümüş altın gibi değerli metallerin veya yakut elmas gibi değerli taşların kütlelerinin ölçülmesi için kullanılmaktadır. Beyonce 31,3 47 68 grama eşittir .1000 kilogram dan  oluşan kütle birimine  ise” ton” denir. Büyüklükleri ifade ederken kilogram yeterli gelmemekte daha büyük değerler ortaya çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Fildişi Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Yazar: kacgun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.