Anasayfa » düşük » Step iklimi özellikleri: yağış, sıcaklık, bitki örtüsü

Step iklimi özellikleri: yağış, sıcaklık, bitki örtüsü

Step iklimi ülkemizin orta kesimlerinde de görülmesinden dolayı ülkemiz insanları tarafından da bilinen iklim tiplerinden bir tanesidir. Özellikle karasal iklime çok benzer yanları bulunan iklim tipidir. Özellikle birçok bölgenin iç kesimlerinde görülebilme olasılığı yüksek iklim tiplerinden bir tanesidir. Yine yağışın az olduğu iklim tiplerinden biridir.

step iklimi-1

Step İklimi özellikleri nelerdir?

-Step iklimi ülkemizde özellikle iç kesimlerde görülen iklim tiplerinden bir tanesidir. Dünya üzerinde kuraklığın olduğu bölgelerde görülen ve kurak iklim tipleri arasında sayılan bir iklim tipidir.

-Step iklim tipine “Yarı Kurak İklim Tipi” adı verilmektedir. Aynı zamanda step iklimine bir geçiş iklimi de denmektedir.

-Step ikliminde yıllık yağış ortalaması oldukça düşüktür. Özellikle ülkemizde görülen karasal iklimden dahi daha düşük yağış ortalamasına sahiptir. Yıllık yağış ortalaması yaklaşık olarak 300-400 milimetre civarındadır. Yağışın en fazla düştüğü zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır. Kış ve sonbahar aylarında fazla yağış görülmez.

Step iklimi yağış grafiği

-Step ikliminde kar yağışı çok sık görülmekle birlikte hava sıcaklığının – derecelere düşmesinden dolayı don olayları da sıklıkla görülmektedir. Ayrıca step ikliminin görüldüğü yerlerde kar toprak üzerinde fazla kalmaz genel olarak 1 ay civarında kalmakla birlikte en fazla 1,5 ay gibi bir süre toprak üzerinde kalmaktadır.

-Step ikliminde kış erken gelir, yazda buna doğru orantılı olarak daha erken gelir. Kışları soğuk geçerken yazları da sıcak geçer.

-Step ikliminin görüldüğü bölgelerin neredeyse tamamında bitki örtüsü bozkırdır. Ve bu bozkırlar oldukça büyük alan kaplarlar.

-Özellikle çok sıcak olan bölgelerde görülmektedir.

-Yıllık sıcaklık farkları oldukça yüksektir. Yaklaşık olarak yıllık sıcaklık farkı 15 santigrat derece ile 30 santigrat derece arasında değişmektedir.

– Step ikliminin görüldüğü bölgelerde yaşayan hayvanların genel özelliği susuzluğa dayanıklı olan hayvanlardır. Çünkü step ikliminde yağışın az olması sebebiyle su kaynakları hem azdır hem de arasındaki mesafeler oldukça çoktur. Step ikliminin görüldüğü bölgelerde yaşayan halkın en çok yetiştirdiği hayvanlar sığırlar, koyunlar ve atlardır.

-Step ikliminin görüldüğü yerlerde yaşayan yabani hayvanlar ise kurtlar, çakallar, yılanlar ve kertenkelelerdir. Daha buraya yazamadığım birçok step iklim türünde yaşayan yabanı hayvanlarda bulunmaktadır. Örnek olması açısından 3-5 tanesi verilmiştir.

Step iklimi-2

Step ikliminin görüldüğü yerler ve bölgeler nerelerdir?

Ülkemizde de görüldüğünü söylediğimiz step iklimi Anadolu Yarımadasının iç kesimlerinde görülmektedir.

Asya kıtasının orta kısımlarında yani Orta Asya bölgelerinde,

Kuzey Amerika kıtasının orta kısımlarında,

İran ülkesinin bazı bölgelerinde,

Akdeniz iklimine yakın olan bölgelerde,

Genel olarak şöyle diyebiliriz bu iklim tipi orta kuşakta bulunan karaların iç kesimlerinde görülmektedir.

Yorum Yaz