Anasayfa SINAVLAR Devamsızlıktan sınıfta kalınır mı

Devamsızlıktan sınıfta kalınır mı

by kacgun

Lisede devamsızlık 5,20 ve 30 günü geçerse ne olur? ‘Sınıf tekrarı’ ihtimali…

Yaz tatiline sayılı günler kala sınıf geçme şartları da öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor.

Lisede okula özürsüz bir şekilde devam etmeyen öğrenciler devamsızlık sınırını aştıklarında sınıf tekrarı yapacaklardır.

Başarısız sayılarak dönem tekrarı yapmak istemeyen öğrenciler, devamsızlık haklarını da aşmamak zorundadır.

Bu noktada devamsızlıktan sınıfta nasıl kalınır merak ediliyor. 9,10,11 ve 12. sınıf devamsızlık hakkının kaç gün olduğu ve devamsızlıktan sınıfta kalınır mı soruları öğrencilerin gündeminde yer alıyor.

20 gün devamsızlık sınıf geçer mi? 30 gün devamsızlığı olanlar sınıfta kalır mı? Lisede özürlü/özürsüz devamsızlık hakkı kaç gün? İşte devamsızlık ve sınıf geçme konusunda merak edilenler…

Lisede özürsüz devamsızlık hakkı hakkı 10 gündür. Lisede özürlü devamsızlık hakkı ise 20 gündür.

Yapılan düzenlemeye göre, başarı puanları kaç olursa olsun, 5 gün devamsızlık yapan öğrenciye takdir ya da teşekkür belgesi verilmeyecek.

Özürsüz devamsızlığı 20 günü geçen öğrenciler, özürsüz bir şekilde 1 gün dahi bu sınırı geçerse sınıf tekrarı yapar.

Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre; özürlü ve özürsüz devamsızlık toplamda 30 günü geçmeyecektir. Otuz günü geçen öğrenci sınıf tekrarı yapabilir.

İstisnalar:

Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanır.

Lisede 10 gün devamsızlık olursa sınıfta kalınır mı?

Lisede 10 gün devamsızlık olursa sınıfta kalınır mı sorusu gündemde yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Özer’in, “12’nci sınıf öğrencilerimizi devamsızlıktan bırakmayacağız. Tüm öğrencilerimizi devamsızlıkla ilgili hiçbir sorun olmadan mezun edeceğiz” sözlerinin ardından gözler, diğer sınıflara çevrilmişti. Peki, lisede 10 gün devamsızlık olursa sınıfta kalınır mı? İşte, o detaylar

LİSEDE 10 GÜN DEVAMSIZLIK OLURSA SINIFTA KALINIR MI?

Lisede 10 gün devamsızlık olursa sınıfta kalma süreci 9,10,11’inci sınıflar için geçerli olacaktır. 12’nci sınıflar ise bu durumdan muaf tutulacaktır.

Ortaokul Devamsızlıktan Sınıfta Kalınır Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından örgün öğrencilere tanınan bir süre devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Bu devamsızlık hakkı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak eğitim gören tüm öğrenciler için geçerli bulunuyor. MEB devamsızlık para cezasının ne olduğu bu öğrenciler ve velileri tarafından araştırılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde örgün eğitim içerisinde eğitim almakta olan öğrencilere bir süre devamsızlık hakkı tanınır. Bu süre aşıldığı takdirde neler olacağı ise öğrenciler ve velileri tarafından araştırılıyor. MEB devamsızlık para cezası son günlerde sıklıkla araştırılan konular arasında yer alıyor. MEB devamsızlık para cezası; okula sürekli devamsız durumda yer alan öğrencilerin velilerine uygulanan para cezasıdır. Öğrencinin devamsızlık durumunda veliye öncelikle yazılı ve sözlü bilgi verilir. Devamsızlık durumu bir süre daha devam ederse konu devamsızlık mektubu şeklinde veliye bildirilir. Öğrenci işleri hala okula devamsızlık gösteriyorsa kaymakamlık tebligatı yapılıp veli hakkında para cezası uygulaması yapılır.

Lise Devamsızlık Hakkı Ne Kadar?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde örgün Lise öğrenime devam eden öğrencilerin en çok merak ettikleri ve araştırdıkları konular arasında devamsızlık konusu yer almaktadır. Lise kademesinde öğrenim hayatına devam eden öğrenciler, lise devamsızlık hakkının ne kadar olduğunu sorguluyorlar. Lise devamsızlık hakkı özürsüz 10 gün, özürlü ise 20 gün şeklinde belirtilmiştir. Öğrencinin devamsızlık hakkı toplamda 30 günü geçmeyecek şekilde bildirilmiştir. Devamsızlığı 30 günü geçen öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılabilir.

Ortaokul Devamsızlık Hakkı Ne Kadar?

Ortaokul kademesinde eğitim gören öğrenciler ve velileri tarafından en çok araştırılan konulardan biri devamsızlık durumudur. Ortaokul devamsızlık hakkının ne kadar olduğu bu kademede eğitim gören öğrenciler ve velilerini yakından ilgilendiriyor. Ortaokul devamsızlık hakkının 20 gün olarak sınırlandırıldığı belirtilmiştir.

İlkokul Devamsızlık Hakkı Ne Kadar?

İlkokul devamsızlık hakkının ne kadar olduğu, bu kademede eğitim gören öğrencilerin velileri tarafından yaygın olarak araştırılıyor. İlkokulda devamsızlık hakkı bulunmamaktadır. Burada öğrencilerin okula devamlılığı esastır. Herhangi bir sağlık sorunu ile ilgili okula devam konusunda yaşanan sıkıntılarda okul idaresine durum bildirilmelidir.

Lise Devamsızlıktan Sınıfta Kalınır Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesi altında lise kademesinde örgün eğitim hayatına devam eden öğrenciler, devamsızlıktan sınıfta kalınıp kalınmayacağını merak ediyorlar. Lisede devamsızlık hakkı özürsüz 10, özürlü 20 gün şeklinde belirlenmiştir. Örgün eğitimde lise kademesinde eğitim gören öğrencilerin devamsızlığı 30 günü geçmesi durumunda, öğrenci sınıfta kalır.

Ortaokul Devamsızlıktan Sınıfta Kalınır Mı?

Ortaokul öğrencileri için en yaygın araştırılan konulardan biri de devamsızlıktan kalma konusudur. Ortaokul devamsızlıktan kalınıp kalınmayacağı bu kademede eğitim gören öğrenciler ve velileri tarafından araştırılıyor. Ortaokul kademesinde devamsızlık hakkı 20 gün olarak sınırlandırılmıştır. Ortaokulda özürsüz ve okul idaresine mazeret bildirilmeden yapılacak devamsızlıklarda öğrenci devamsızlıktan kalabilir.

İlkokul Devamsızlıktan Sınıfta Kalınır Mı?

İlkokulda devamsızlık hakkı bulunmamaktadır. Öğrencilerin okula devamlılığı esas alınmıştır. Bu sebeple uzun süreli yapılacak devamsızlıklar mutlaka okul idaresine bildirilmelidir. Okul idaresine bildirilmeyen ve birkaç ay gibi uzun süreli yapılacak devamsızlıklarda öğrenciye sınıf tekrarı yaptırılabilir.

Üniversite Devamsızlıktan Sınıfta Kalınır Mı?

Üniversite devamsızlıktan sınıfta kalınıp kalınmayacağı da lisans düzeyinde eğitim hayatına başlayacak kişiler tarafından merak ediliyor. Üniversite devamsızlık hakkı, Milli Eğitim Bakanlığı düzeyinde bulunan okul kademelerine göre farklı bir şekilde işliyor. Üniversitede devamsızlık derslere göre belirleniyor. Dersin hocası tarafından belirlenen devamsızlık hakkına uymayan öğrenciler yalnızca o derste devamsızlıktan kalıyorlar. Devamsız olarak bir dersten kalan öğrenci bir dahaki dönem o derse devam etmekte zorunludur.

 

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün