Anasayfa SOSYAL GÜNLER 27 mart dünya tiyatrolar günü sözleri

27 mart dünya tiyatrolar günü sözleri


27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü. Bu sanat timsali günde ise en çok araştırılan konulardan biri de 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü pano çalışmaları oluyor. İşte Dünya Tiyatrolar Günü…

Dünya Tiyatrolar Günü

Bir sahne sanatı olan tiyatronun tarihi bağ bozumu tanrısı Dionysos adına yapılan dinsel törenlere dayanmaktadır.

Tarihi bu kadar eskiye dayanan güzel sanatların en güzel örneklerinin verildiği tiyatronun öneminin anlatılması ve halka sevdirilmesi amacıyla 1961’de Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından her yıl 27 Mart tarihinde çeşitli etkinlikler ile Dünya Tiyatro Günü kutlanmaktadır.

Ayrıca 27 Mart tarihi Paris’teki 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosunun da açılış günüdür.

“Bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur” – M.Kemal ATATÜRK

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ MESAJLARI
Varoluşun ilk ve en değerli sanatıdır tiyatro ve sonsuza kadar varolacaktır. Emek verenlerin günü kutlu olsun.

Sahnede sanat ile başka bir dünyayı bizlere sunan tiyatro emekçilerimizin ve tiyatroseverlerin Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutluyorum.

“Tiyatro; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatıdır.”

Tiyatro, toplumun ve yaşamın aynasıdır.

Tiyatro, özgürlüktür, yaratıcılıktır, üretimdir. Tüm tiyatrocularımızın ve tiyatroseverlerin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kutluyorum.

Perdelerin hic kapatılmaması, alkışların hiç susmaması dileği ile; Tüm tiyatro sanatçılarımızın ve tiyatoseverlerin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun..

“Tiyatro bir şehrin ocak başıdır. Orada en güzel masallar söylenir, en gerçek sözler duyulur.” Tiyatro emekçilerinin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedir? 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nün önemi nedir?

27 Mart Dünya Tiyatro Günü 1961’de Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından ilan edilmiştir. Bu yıl Dünya Tiyatrolar Günü’nün 58. yılı kutlanıyor.

27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ TARİHÇESİ

Her sene 27 Mart’ta dünya genelinde tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır. Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik kutlamalarda yer almaktadır. Dünya Tiyatro Günü’nün en önemli etkinliklerden biri, dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu, yönetmeni veya yazarın yazdığı evrensel bildirgedir. İlk bildirge 1962 yılında Jean Cocteau tarafından yazılmıştır.

EVRENSEL BİLDİRGE

1962’den 1993’e kadar yayınlanan tüm bildirgeleri biri özgün dillerinde, diğeri İspanyolca olmak üzere iki antoloji şeklinde yayımlamıştır. Uluslararası Bildirge’nin haricinde, ITI dünyanın hemen her yerinde büyük gösteriler ve festivaller gerçekleştirmektedir. Bu organizasyonların tamamı ITI Resmi Sitesi’nden takip edilebilmektedir.

UNESCO tarafından kurulan ITI’nin “Sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak” gibi amaçlarını, Dünya Tiyatro Günü’nde de anımsatılmaktadır. Her sene tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat alanlarından da gelen dünya çapında başarılı bir sanatçı bu gün için bir konuşma yapmaya davet edilmektedir. Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevrilmekte, pek çok gazetede yayınlanmakta ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunmaktadır.

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ’NÜN AMACI

Dünya Tiyatro Günü, tiyatronun içinde yer alan insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde gerçekleştirilen programlar, uluslararası etkilerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesine de katkı sağlamaktadır.

Yorum Yaz

1 Yorum

Mustafa Erdoğan 22 Mart 2023 - 20:15

Merhaba
Neden “TİYATROLAR” başlığı atılmış?
Dünya TİYATRO günü için?

Yanıtla