Anasayfa SOSYAL GÜNLER 27 nisan dünya grafik tasarım günü

27 nisan dünya grafik tasarım günü


963 yılında kurulan, merkezi Montreal’de bulunan, ve grafik tasarım ve görsel iletişim dalında dünyadaki tüm meslek birliklerinin gönüllü temsilcilerden oluşan ICOGRADA, Uluslararası Grafik Tasarım Dernekleri Konseyi her yıl dünyanın birçok kentinde görsel iletişim konusunda etkinlikler, kongre ve seminerler gerçekleştiriyor. UNESCO, UNIDO ve WIPO tarafından desteklenen örgütün yaş günü olan 27 Nisan tüm dünya’da Grafik Tasarım Günü olarak kutlanıyor.

Yeni Adıyla 27 Nisan Dünya İletişim Tasarımı Günü… Bugün ICOGRADA, Uluslararası Grafik Tasarım Dernekleri Konseyi’nin 49. yıldönümü. Bu kutlama Dünya Grafik Günü olarak 1991 yılında başlatıldı.

2012 yılından itibaren, 27 Nisan Dünya İletişim Tasarımı Günü olarak kutlanacak.

Dünya Tasarımcılar Günü Ne Zaman?
İlk olarak 1965 yılında 27 Nisan günü kutlanmaya başlayan Dünya Tasarım Günü düzenli olarak her yıl aynı tarihte kutlanmaya devam ediyor. Amaçlarından bir tanesi de konseyin kuruluşunu anmaktır.

2022 Konsept Afişi
Uluslararası Tasarım Gününün Amacı Nedir?
Elbette yalnızca bu konseyin kuruluşunu hatırlamak bu günü özel yapmıyor. Arkasında yaratıcı ve güzel bir fikir barındırıyor. Uluslararası Tasarım Günü tasarımın gücünü ve etkisini daha geniş kitlelere duyurmak ve dikkatleri yaratıcılık alanına çekmek için bir fırsat olarak düşünüldü.

Bir başka güçlü amaç ise tasarımcıların kendi iç dünyalarına odaklanmaları ve mesleki tecrübeleri üzerinde kafa yormalarını sağlamaktır.

Bu tasarımın, tasarımcının ve çevresel faktörlerin nasıl etkileşim halinde olduğunu ve tasarım ile çözüm üretme sürecinin bir tasarımcı için ne kadar önemli olduğunu anlamanın bir yoludur. Elbette hayatımız sürekli olarak mesleki sorunlarla baş etme ve çözümler üretme üzerine kuruludur. Ancak 27 Nisan Dünya Tasarım Gününde bu sorun çözme sürecini biraz daha içselleştirerek tasarımın alanları ve sınırları içerisinde yorumlamak farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

Her Yıl Farklı Bir Konsept

Dünya Tasarım Günü için farklı ülkelerden pek çok tasarımcı içerikler üretiyor. Bu tasarımları her yıl daha dikkat çekici bir yol ile sunmak için konsey özel bir konsept belirler. Her yıl 27 Nisan’da paylaşılmak üzere bir tema üzerinde çalışmalar yapılır.

Ayrıca bugün için pek çok kültürel etkinlik planlanır. Örneğin üye kuruluşlar kendi ülkelerinde söyleşiler, paneller ve ufak etkinlikler yapar.

Konsept yaratma fikri ise ilk olarak 2012 yılında kullanılmaya başlandı.

2012 yılında belirlenen ilk tema “Yakınsama” oldu. Yine o yıllarda görüşmeler, toplantılar, stüdyo gezileri, eğitimler ve çeşitli aktiviteler düzenlendi.

2013 yılında “1 aşk 1 kelime” 2014’de “bağlantı kurmak” 2015 yılında “bugün nasıl tasarım yapıyorsunu” 2016’da tasarımın gücünü anlatan “tasarım iş başında” 2017 yılında “ genç başla” 2018’de “ çocuklar da yapabilir” gibi konsept ve temalar ile karşımıza çıkan tasarımcılar dünya tasarım gününü kutladılar.

2018 Yılının Konsept Afişi
2022 Yılında Tema Nedir?
Bu yıl 27 Nisan Uluslararası Tasarım Günü konsepti belli oldu! İngilizce olarak sunulan tema ismi “Suspended in Transition” oldu. Bu “Duraklatılmış Geçiş Dönemleri” anlamına gelen bir cümle.

Peki anlatılmak istenen nedir?

Konsey bu yılın konseptini tanıtırken şu cümleleri kuruyor. “Eski yollar artık amaca uygun değil ama yeni yollar henüz oluşturulmadı.” yani özetle bilinmeyenin verdiği belirsizlik ve tedirginlik halinden sıyrılıp. Yeniyi inşa etmeye teşvik eden bir konsept belirlemişler.

Değişim için adım atmak gereklidir. Tasarım bağlamında değerlendirecek olursak yeni yöntemler üretme ve mevcut tecrübelerimizi geleceği şekillendirmek için kullanma anlamına geliyor. Yakın, orta ve uzun vadede hangi tür tasarımlar daha çok dikkat çekecek? Tasarımın hangi alanıyla ilgilenen tasarımcılar daha göz önünde olacak? Siz bu geçiş sürecinin, eskinin ve yeninin neresinde olacaksınız? bu gibi soruları sorma zamanı.

Özetle bu yıl Dünya Tasarım Günü için “Durağan Geçiş Süreci” ya da “Duraklatılmış Geçiş Dönemleri” anlamlarına gelen bu konsepti kullanacağız.

Bir başka makalede görüşmek üzere. Uluslararası tasarım gününüz kutlu olsun!

Dünya Tasarım Günü Kutlu Olsun!

27 Nisan, Dünya Tasarım Günü.

Bugün; 1963 yılında kurulan, merkezi Montreal’de bulunan ve grafik tasarım ile görsel iletişim dalında dünyadaki tüm meslek birliklerinin gönüllü temsilcilerden oluşan ico-D Uluslararası Tasarım Dernekleri Konseyi’nin de yaş günü.

ico-D üyesi olarak GMK da bugünü, güne özel afişlerle kutlamak amacıyla geçtiğimiz hafta üyelerine çağrıda bulundu. Bu çağrıya kulak veren ve 27 Nisan temalı afişler üreterek bizimle paylaşan tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Tüm üyelerimizin ve tasarımcıların Dünya Tasarım Günü kutlu olsun!

Onur Aşkın

Mahmut Soyer

Haluk Tuncay

Gün Yücel

Emir Görür

Talha Şara

Emel Karadeniz

Umut Südüak

Gökhan Pahlı 

Selen Başer Nejat

İdil Dilan Soyer Mungan 

Ayda Bayruğ

Ayda Bayruğ

Ayda Bayruğ

Semra Güler 

Murat Akkan

 

GMK – 27 Nisan Uluslararası Tasarım Günü İçin Üyelerimize Açık Çağrı

27 Nisan, 1963 yılında kurulan ve merkezi Montreal’de bulunan, grafik tasarım ile görsel iletişim dalında dünyadaki meslek birliklerinin gönüllü temsilcilerinden oluşan ICoD Uluslararası Tasarım Dernekleri Konseyi’nin yaş günü. “Dünya Tasarım Günü” olarak bilinen bu gün, 2021 itibarıyla “Uluslararası Tasarım Günü” adıyla kutlanmaya devam ediyor.

GMK, üyesi olduğu ICoD ile paralel olarak, 2021 Uluslararası Tasarım Günü’nü kutlamak amacıyla “Herkes için tasarım” temasını belirledi. “Tüm insanlar iyi tasarlanmış bir dünyada yaşamayı hak eder” ilkesinden hareketle belirlediğimiz bu temayla, tasarımın değerine ve yaşadığımız toplumda tasarımın fark yaratma potansiyeline dikkat çekmeyi amaçlıyoruz.

Afiş tasarımı: Onur Ekinci

Tüm üyelerimize bu güne özel açık çağrıda bulunuyor ve 1080×1080 px (30×30 cm) boyutlarında, 72 dpi çözünürlükte ve RGB jpeg formatında tasarlayacakları birer instagram gönderisini 26 Nisan 2021’e kadar [email protected] adresine yollamalarını rica ediyoruz. Gönderilerde, GMK logosu ve “27 Nisan Uluslararası Tasarım Günü, Herkes İçin Tasarım” ibaresi yer almalıdır.

Tüm işler, 27 Nisan’da GMK’nın internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında paylaşılacaktır.

 

Yorum Yaz