Anasayfa SOSYAL GÜNLER Psikologlar günü neden 10 mayıs

Psikologlar günü neden 10 mayıs

10 Mayıs Psikologlar Günü mesajları ve sözleri! Psikologlar Günü neden 10 Mayıs, tarihçesi ne? Psikologlar Günü caps, karikatür ve görselleri!

10 Mayıs Dünya Psikologlar Günü olarak kutlanmaktadır. Psikologlarımızın gününü kutlamak, onlara hak ettikleri değer vermek isteyenler ya da işin sertifikayla değil fakülteden mezun kişiler tarafından yapılması gerektiğini anlatmak isteyenler için 10 Mayıs Dünya Psikologlar Günü mesajları ve sözleri burada. 10 Mayıs Psikologlar Günü mesajları ve sözleri! Psikologlar Günü caps, karikatür ve görselleri…

10 MAYIS PSİKOLOGLAR GÜNÜ MESAJLARI VE SÖZLERİ

100 saat kurs alıp kendini psikolog ilan edenlerin değil, psikoloji lisans mezunu olan gerçek ve yetkin psikologların günü kutlu olsun. O halde günümüz kutlu olsun…

Emekle, sabırla, insanların hayatlarına dokunan, işini aşkla yapan bütün psikologlar ve bu yola çıkmış bütün psikolog adayları, günümüz kutlu olsun.

Mesleğini etik değerler doğrultusunda, emekle, sabırla yapan, öğrenmekten ve sorgulamaktan bıkmayan psikologların günü kutlu olsun!

İnsanların hayatlarında kendi değişimlerinin farkına varmasına ufak bir dokunuş sağlayan iyi birer psikolog olmak ümidiyle. Umarım psikoloji bölümü ülkemizde hak ettiği değeri görür. Psikologlar Günü’müz kutlu olsun.

Düşünün ki bir mesleğe dair gereklikleri yerine getirirken kendinizi keşfediyorsunuz, kendi sağaltımınızı gerçekleştiriyorsunuz. O yüzden iyi ki psikoloji, iyi ki Psikoloğum. 10 Mayıs Psikologlar Günü kutlu olsun…

Emekle, sabırla, insanların hayatlarına dokunan, işini aşkla yapan bütün Psikologlar ve bu yola çıkmış bütün Psikolog adayları, günümüz kutlu olsun.

Hayallerinin peşinden koş başkalarının da hayallerinin peşinden koşması için onlara destek ol gün bizim günümüz…

En önemlisi de gerçekten sevdiğin ve hayallerine kavuştuğun mesleği yapmak, iyi ki psikoloğum. 10 Mayıs Psikologlar Günü kutlu olsun…

Süper kahramanlar bile terapiye ihtiyaç duyar.” 10 Mayıs Psikologlar Günü kutlu olsun…

PSİKOLOGLAR GÜNÜ NEDEN 10 MAYIS, TARİHÇESİ NE?

Psikoloji; 1879’da insanların davranışlarıyla alakadar olan bilim dalı olarak Wilhelm Wundt tarafından ilk psikoloji laboratuvarı açılarak felsefeden ayrılarak ortaya çıktı.

Psikolog da insan davranışlarının biyolojik, psikolojik ve sosyal dönemlerini ele alarak davranışların sebeplerini ve günümüzdeki yaşantıya olan etkilerini çeşitli test ve yöntemler kullanarak inceleyen ve çözüm yolları aramaya çalışan kişilere denir.

İlk defa Avrupa’da 10 Mayıs 2008’de kutlanan Psikologlar Günü’nde “sözde uzmanlar”ın mesleği kötüye kullanımının ortadan kaldırılması, psikologların unvanını muhafaza etme, meslek tanımlarına uygun şartlarda çalışmalarını sağlama, meslekî uygulamalarda etik ilkelere uygun davranılmasını sağlama, psikologların alanda yaşadıkları hak ihlalleri karşısında başvurabilecekleri bir meslek birliğinin varlığı, bu mesleğin ve meslek elemanlarının güvence altına alınmasına yarayacak meslek yasası için bilinçlendirme çalışmaları yapılır.

10 Mayıs Dünya Psikologlar Günü mü?

10 Mayıs’ın dünya psikologlar günü olduğu ifade ediliyor… Ancak Aktüel Psikoloji olarak yaptığımız ön araştırmada dünyada böyle bir günün kutlandığına dair yeterli veriye ulaşamadık. Her sene küçük çaplı bir takım etkinlikler dışında bugüne atfedilen kurumsal yada olgusal bir anlam henüz yok. Dünya’nın önde gelen psikoloji kurumlarının web sitelerinde bugüne dair herhangi bir kutlama metni veya bildirisine rastlayamadık.

Türk Psikologlar Derneği Açıklaması

Türk Psikologlar Derneği bu yıl konuyla ilgili resmi web sitesinden herhangi bir açıklama yapmazken sadece Twitter üzerinden kutlama yayımladı.

Önceki yıllarda 10 Mayıs tarihiyle ilgili resmi web sitesinde şu açıklamaya yer vermişti:

10-mayis.jpg

10 Mayıs Günü Psikologlar Günü mü? 

Yaptığımız ön araştırmada, psikoloji meslek sorunlarının tartışıldığı Türkiye merkezli bir organizasyonda 10 Mayıs gününün Dünya psikologlar günü olarak kutlanmasının teklif edildiği ancak henüz bu çağrının karşılık bulmadığını tespit ettik. Bununla beraber Google arama moturunda da 10 Mayıs’la ilgili yeterli ve güvenilir bilgi henüz yok. Popüler sözlüklerde de 10 Mayıs Gününü Psikologlar Günü olarak ele alan çok anlamlı içeriklere rastlayamadık.

KAMU KURUMLARI PSİKOLOGLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

Özellikle İl Sağlık Müdürlükleri resmi Twitter hesaplarından psikologlar gününü kutladı. Kurumların resmi hesaplarından kutlama mesajlarının yayımlanması 10 Mayıs’ın gelecekte daha organize bir şekilde Psikologlar günü olarak kabul edilmesi açısından önemli paylaşımlar olarak kabul edilmektedir.

Dünya Psikologlar Günü adında bir gün olmasa da BM bünyesinde kesinleşmiş özel  bir günü ilan edilmemiş olsa da Dünya Psikoloji Günü adı altında bir takım sempozyum ve çalıştaylar yapılmaktadır. Nitekim 11. Dünya Psikoloji Günü etkinliği 12 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirildi. ayrıntılı bilgi için: https://www.unpsychologyday.com/

BM nezdinde düzenlenen “Dünya Psikoloji Günü” şimdiye kadar aşağıdaki temalar alındı:

Dünya Psikoloji Günü ile ilgili diğer bilgiler tıklayınız: http://www.apa.org/international/united-nations/psych-day.aspx

Etkinliklerin içeriğinden de anlaşılacağı üzere genellikle 20-30 Nisan tarihleri arasında “Dünya Psikoloji Günü” kutlanmaktadır. Bu veriler esas alındığında küresel anlamda önümüzdeki yıllarda Nisan ayının son haftasının “Dünya Psikoloji Haftası” olarak kutlanılması olasılığı vardır.

Sponsor Bağlantı

10 MAYIS PSİKOLOGLAR GÜNÜ KAMPANYASI

Psikoloji konulu seçili ürünlerde %67’e varan özel indirimler.

Kampanyanın ayrıntıları için: http://www.psikolojistore.com/kampanyalar

Ülkemizde özelikle psikoloji öğrencileri tarafından fiili olarak benimsenmiş olan 10 Mayıs tarihiyle ilgili dünyada böyle bir kutlama yapılmamaktadır.

Ruh Sağlığı Yasasının olmayışına vurgu yapılan etkinliklerde, özellikle psikoloji biliminin yasasızlığa bağlı olarak suistimal hatta mesleki istismara varacak düzeyde hasar aldığı ifade ediliyor.

10 Mayıs tarihiyle ilgili üniversitelerin psikoloji bölümlerinden de şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

10 Mayıs’ın Psikologlar günü olmasının niceliği, niteliği veya resmi karşılığı ne olursa olsun bu tarihin özellikle psikoloji öğrencileri tarafından fiili bir benimsenmişliği var. Reel pratiği gittikçe güçlenen bir gün. Özellikle ruh sağlığı yasasına yönelik vurguların bugün aracılığıyla daha gür bir biçimde ifade edilmesi bugünün önemli işlevlerinden biridir.

Bu sene de geçen sene olduğu gibi 10 Mayıs Psikologlar günü ile ilgili  kutlama mesajı sadece Kıbrıs Psikologlar Derneği ve Kıbrıs Bağımsız Psikologlar İnsiyatifi’nden geldi. BRTK’da yer alan habere göre Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği ve Kıbrıs Bağımsız Psikologlar İnsiyatifi 10 Mayıs Psikologlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Konuyla ilgili ulusal basından NTV, uzman açıklamalarına yer vererek 10 Mayıs Psikologla gününe vurgu yapan bir haber yayımladı… Devamı

Bugüne psikologlar günü gözüyle bakan herkesin günün kutluyoruz.

10 Mayıs Psikologlar Günü Kutlu Olsun – Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri

Gündelik yaşamda bireylerin, duygu-düşünce ve davranışsal zorluklar yaşadıklarında yardım alma ihtiyacıyla birlikte akıllarına gelen profesyonellerden biri olan psikologlar, bireyin bireysel ve toplumsal tutum, davranış, düşünme ve duygu durumlarını tüm yaşam alanlarında inceleyen meslek mensuplarıdır. Bu bağlamda kuramsal alanda (bilişsel psikoloji, deneysel psikoloji, gelişim psikolojisi, kişilik psikolojisi, psikometri ve sosyal psikoloji gibi alt alanlarda) ve uygulamalı alanda (adli psikoloji, endüstri ve örgüt psikolojisi, fizyolojik psikoloji, klinik psikoloji, sağlık psikolojisi ve   trafik psikolojisi gibi alt alanlarda) hizmet vermektedirler.

Psikolojinin alt alanlarının her biri bireysel ve toplumsal bağlamda, doğrudan ve/veya dolaylı olarak beden ve ruh sağlığını destekleyici, koruyucu ve iyileştirici nitelikler taşımaktadır. Sağlık, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam iyilik hali” olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım dikkate alındığında psikologların tedavi ekibinin bir parçası olarak katkıları ve gereklilikleri göz ardı edilemez. Psikologlar, multidisipliner anlayışla, doğrudan ruh sağlığı hizmeti verilen alanlarda (örneğin psikiyatri) olduğu kadar, bedensel sağlık hizmeti sunulan alanlarda da (örneğin kadın hastalıkları ve doğum, fizik tedavi ve rehabilitasyon, geriatri, çocuk sağlığı ve hastalıkları vb.) hizmet vermektedirler.

Psikoloji temel bir bilim olarak, yaşamın hemen her alanında karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle de psikologlar özellikle psikoloji biliminin bilgi birikimine dayalı diğer ruh sağlığı profesyonelleriyle sıklıkla karıştırılmaktadır. Psikolog, klinik psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman ve psikoterapist gibi profesyonellik alanları birbirleriyle kesişen konuları nedeniyle sıklıkla karıştırılmaktadır. Her ne kadar mesleki yeterlikler ve standartlar tanımlanmış olsa da henüz Ulusal Ruh Sağlığı Yasamızın olmayışı bu zorlukların yaşanmasında önemli bir faktördür. Bu zorluk psikolojik/psikiyatrik hizmet talebi olan bireylerin zaman zaman ehliyetsiz kişilerin yetersiz ve hatta yanlış uygulamalarına maruz kalarak pek çok olumsuzluk yaşamalarına da neden olmaktadır.

Psikologların ve diğer ruh sağlığı profesyonellerinin hem ekip olarak birlikte hem de kendi alanlarında bireysel çalışmalarının birey ve toplum ruh sağlığı için ne kadar önemli olduğunu içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde toplum ve birey olarak deneyimlemekteyiz. Gerek sağlık alanında gerek eğitim alanında ve gerekse sosyal alanda pandemi kurallarına uyumun sağlanmasından, belirsizliğin yarattığı endişe ve kaygılara, covid-19 nedeniyle hastalanma ya da yakın kaybı yaşamaya dek her başlıkta psikolojinin bilgi birikiminden yararlanılmakta, psikologlar multidisipliner anlayışla tüm bu konularda etkin olarak çalışmaktadırlar.

Toplumun bugünü ve geleceği için bireylerin iyilik hali için hizmet veren psikologların bir an önce bir meslek yasası ve ruh sağlığı yasasına kavuşması dileğiyle tüm meslektaşlarımın 10 Mayıs Psikologlar Gününü kutluyorum.

Dr. Psikolog Semra Azizoğlu
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Geriatri Bilim Dalı

 

Yorum Yaz