Anasayfa YAŞAM Tok tutan, zayıflatan ve iştah kesen yiyecekler

Tok tutan, zayıflatan ve iştah kesen yiyecekler

by kacgun
tok tutan zayiflatan ve istah kesen yiyecekleraa

Zayıflamanın en iyi yolu tabi ki düzenli beslenmektir. Fakat hızlı bir şekilde kilolarımızdan kurtulmak istiyorsak, uzun bir süre açlıkla baş etmek zorundayız. Peki sürekli açlık çekerek ne kadar dayanabiliriz? Aç kalmak zorundamıyız? Hayır! Kesinlikle aç kalmanızı önermiyoruz. Çünkü uzun süre açlık hiss aynı zamanda beraberinde çok yeme isteğini de getirir. Oysa bizi tok tutan, iştahımızı kesen yiyeceklerle hem zayıflayabilir hem de sağlıklı kalabiliriz.

Zayıflamak için az yemek şart. Az yemek için de acıkmamak şart. Acıkmamak için bizi tok tutan, uzun süre tok kalmamızı sağlayan ve aynı zamanda bize enerji veren sağlıklı yiyecekler yemeliyiz.Sağlıklı beslenmek, az az ama sık sık her şeyden yemektir. Et de yemeliyiz, sebze de. Ama ne yediğimiz kadar ne kadar yediğimiz de önemli. Yaktığımızdan fazla enerji alırsak şişmanlarız. Zayıflamak için fazla enerji harcamalı, az yemeliyiz.

Beyaz ekmek acıktırır. Ayrıca cipsler, çerezler, hazır gıdalar, hazır yemekler ve her türlü meşrubat da kısa sürede açlık hissetmemize sebep olur. Acıkıp sürekli yemek yemek istemiyorsak bunlardan uzak durmalıyız.

Yoğurt, peynir ve süt zayıflatır. Az yağlı süt ve süt ürünleri tüketmek göbek yağlarının erimesinde etkilidir. Ayrıca gece yemek yemek de göbeklenmeye neden olur. Göbeğinizden kurtulmak istiyorsanız, akşam saat 20:00′den sonra kesinlikle hiçbir şey yememelisiniz.

1. Protein ağırlıklı kahvaltı edin. Zaman ilerledikçe daha az acıkacak ve gün boyunca 267 kalori daha alarak beslenebilirsiniz. Sabahları 2 yumurta ve üzerine marmelat sürülmüş 2 dilim ekmek yenilerek doygunluk hissi geciktirilebiliyor.

2. Canınız birşeyler yemek istediğinde merdiven inip çıkın, koşun yani kendinizi yorun. Yiyecekleri ulaşmanızın zor olacağı yerlere koyun. Bu kadar yorgunluktan sonra, favori yiyeceğinizi alıp yemek canınız istemeyecek. Sadece su içerek açlığınızı yatıştırabileceksiniz.

3. İyi uyumaya özen gösterin ve birşey yiyerek rahatlamak yerine mümkünse şekerleme yapın.. Uykunun insanları
acıktırmadığı, atıştırma hissi uyandırmadığı belirtiliyor.

4. Farklı düşünün.. Bilim adamları, yiyecek kokusu duyma ile yiyeceğin ağızda olmasının beyinde aynı etkiyi yarattığını
keşfetti. Yani eğer canınız birşey yemek istiyorsa sadece koklayarak da aynı doyumu sağlayabilirsiniz.

5. Asla dolu bir tabak yiyecekle kendinizi sınamayın. Önünüzde daha çok yiyecek olması sizn daha çok yemenize neden
olur. Eğer dışarıda yemek yiyorsanız, garsondan yemeğinizi servis etmeden önce yarısını evinize götürmek için paket
yapmasını isteyebilirsiniz. Kalan yemeği ertesi gün öğleyin yiyebilirsiniz.

6. Yemeğinizi aydınlık mekanlarda yiyin. Loş bir ortamda aydınlık bir ortamda yediğinizden daha fazla yersiniz. Aydınlık ortamlarda etrafınızdaki kişiler de, iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir.

7. Sohbet edin. Eğlenceli bir arkadaşınızla keyifli bir zaman geçirmek, uzun hikayeler anlatmak yemek için size zaman bırakmaz. Bu sürede sizin tabağınızdakiler duruyor ve onlarınkiler bitmişse, sizin yiyeceklerinizi de yemelerini tavsiye edebilirsiniz.

8. Oturarak yiyin. Eğer oturarak ve tabakta hafif şeyler yerseniz alacağınız kalori miktarı daha az olur.

9. Sadece çorba içerek açlığınızı yatıştırın. En yoğun sebze çorbası yaklaşık 130 kalori içerir. Öğle yemeklerinde çorba tüketerek % 20 daha az kalori almış olacaksınız.

10. İştahınızı azaltmak için ufak bisküviler, şekerleme, peynir, kuru yemiş gibi ufak yiyecekleri belirli bir miktar yiyebilirsiniz.Yalnız fazla kaçırmamaya özen gösterin!

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Kaçıncı aydayız 04 ve 22 Nisan ne günü, bugün dünya ne günü: Fasulye Şeklinde Jelibon Günü (Jelly Bean Day),

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün