Anasayfa Genel Gazap John Steinbeck in bir kitabı

Gazap John Steinbeck in bir kitabı

YazarıJohn SteinbeckOrijinal ismiThe Grapes of Wrath Kapak tasarımı Elmer Hader Ülke ABD Türü Roman Yayınevi Viking Press Anadilinde basım tarihi 14 Nisan 1939 ISBN9789751410412

Gazap Üzümleri (İngilizce: The Grapes of Wrath), John Steinbeck’in yazdığı roman. Steinbeck, 1939 yılında yayınladığı eseriyle Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştır. Bu romanında yazar, Amerika’da 1930’lu yılların ekonomik kriz dönemlerini, insanlığın dramını etkileyici bir dille anlatmaktadır. Joad ailesinin özelinden, genele yansıyan bakış açısıyla emekçi insanları konu alan kitap, dünyanın önde gelen ve en çok okunan klasiklerinden biridir.

Konusu

1929 Dünya Ekonomik Bunalımı, aslında Amerika’da başlamıştır. Küçük toprak sahiplerinin bankalar ve tüccarlar tarafından aldatıldığı, insanların kuraklık, yoksulluk, zorbalık veya sadece açlık yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldığı ve 1930’larda 3 milyon insanın Kaliforniya’ya yeni bir yaşama başlamak için yerleştiği zor yıllarda, bireysel ailenin parçalanışı anlatılırken aynı zamanda bütün göçmenlerin de tek bir aile haline gelişi vurgulanmaktadır.

Notlar

Kitap ilk kez ABD’de Viking Press tarafından New York’ta 1939 tarihinde basılmıştır. Ciltli ve şömizli bu ilk baskı günümüzde çok ender bulunmakta ve ortalama 3.000 ABD Doları gibi meblağlara satılmaktadır.

Kitabın ABD’de Viking Press’ten çıkan 1939 tarihli ilk baskısı.

Romanın Türkçe baskıları

John Steinbeck’in ABD’de 1939 yılında yayımlanan romanı, Türkiye’de ilk kez Remzi Kitabevi tarafından Rasim Gürhan’ın çevirisiyle ve “Gazap Üzümleri” adıyla yayımlanmıştı. “Dünya Muharrirlerinden Tercümeler Serisi” nin 96. kitabı olarak yayımlanan roman iki cilt halinde basılmıştı. Ciltler 330’ar sayfaydı. Aynı yayınevi tarafından 1961’de 2., 1965’te de 3. baskısı yapılan roman günümüze kadar aralarında Altın Kitaplar, Can Yayınları, Cem Yayınevi ve Oda Yayınları’nın da olduğu birçok yayınevi tarafından defalarca yayımlanmıştır.

Yorum Yaz