Anasayfa Genel Kefal Balığı Nerelerde Yaşar ? Faydaları ve Hangi Ayda Tutulur ?

Kefal Balığı Nerelerde Yaşar ? Faydaları ve Hangi Ayda Tutulur ?

by kacgun
DFB F B AACADA

Sazan balığının akrabasıdır.Ülkemizdeki tüm tatlı sularda bulunabilir. Şeklen  denizlerdeki Kefali andırır. Ancak Deniz Kefalinde iki sırt yüzgeci bulunduğu  halde, Tatlı Su Kefalinde sırtında bir adet sırt yüzgeci bulunur. Sırtı esmer,  kısmen yeşilimtırak, yan ve karın tarafı parlak beyaz renktedir. Kafası irice,  ağzı ufak, gözleri normal büyüklüktedir. Ağzında sadece kadife dişleri  bulunmaktadır. Alt yüzgeçleri kırmızı renktedir. Bazı yörelerde Kasna  (Gasma), Gölgeci, Ekmekci ve Ot Balığı olarak adlandırılır. Üremeleri ülkemizde Nisan ayında başlar, bazı bölgelerde Haziran ayının sonlarına kadar devam eder. Ortalama 10 sene yaşadıkları ve 60 – 70 cm.  boy ve 8 kilo ağırlığa eriştikleri gözlemlenmiştir. Tatlı Su Kefali, lavralar, kurtlar, suya düşen tırtıl ve sinekler, çekirge, küçük kabuklular, kendinden küçük bütün balıklar, kurbağa, yavru su kuşları,su bitkileri, yosunlar,suya düşen meyve parçaları(Kiraz, Dut)ve tohumlar ile  doğal olarak beslenirler.

Yaşadığı Ortam

 

Akarsuları seven bu balık, durgun ve berrak suyu bulunan göl ve göletlerde  bulunmaktadır. Bu sularda; kayalıklarda, ağaçların, kamışlıkların, sık bitki  örtülerinin suların üzerine eğildiği gölgelik ve köklerinin de suyun içinde  kaldığı sessiz ve kuytu yerleri çok sever. Buralardaki kovuklarda saklanır;  avlanacağı zaman buralardan çıkarak suyun üst kısımlarında avlanır. Kışları  ise daha derin sulara çekilirler.

Avlanılması

 

Tatlı Su Kefalinin avcılığı zor ama bir o kadarda zevklidir. En önemli özelliği  zeki ve ürkek olmasıdır. Olta takımınızın bedeni kalın olursa çok çabuk fark  eder. Bu sebeple ince misina kullanılmalıdır. Avlanma yerine sessizce yaklaşmalı, gölgenizin suya düşmemesine dikkat  etmeli, kendinizi göstermemek için oturmalı ve gizlenmelisiniz.Tatlı Su  Kefalinin (doğal yem ile) genelde Şamandıralı olta ile avlanıldığını biliyoruz.  Tatlı Su Kefali olta yemine ürkek yaklaşacağından; yemi kapabilmesi için şamandıranın uzun ve ince olan (8-10 gr. ağırlık kaldırabilen) kalem  şamandıra olması iyidir. Olta takımınızda doğal yem olarak; tavuk ciğeri, ekmek içi, mısır, solucan,  kemik kurdu, tırtıl, çekirge, arı, sinek, örümcek, karınca, kurbağa yavrusu, küçük kabukluların eti (kerevit, sümüklü böcek) yem olabilecek küçük balıklar  veya etleri ve bulunduğunuz bölgenin ağaçlarında yetişen meyveler (Dut, Kiraz) iri balık avlamanıza yardımcı olabilir. Kışın ve ilkbaharda bulanık sularda  koku veren yemler karaciğer ve tavuk – hindi ciğeri gibi.) kullanılmalıdır.  Ciğer; seçmiş olduğunuz iğne büyüklüğünde, iğnenizi kapatacak şekilde  doğrandıktan sonra, suyu çekilene kadar kurutulursa balığın yemi kapması  biraz daha zorlaşır ve iğnenize daha kolay takabilirsiniz

Kefal Hangi Aylarda Avlanır 

 

Ocak Ayi-Karagöz Kefal

Subat Ayi-Kefal Kirlangiç

Mart Ayi-Karagöz Kefal

Nisan Ayi-Kefal Kirlangiç

Mayis Ayi-Kefal Levrek

Haziran Ayi-Karagöz Kefal

Temmuz Ayi-Kefal Kiliç

Ağustos Ayi-Kefal Kiliç

Eylül Ayi-Kefal Kiliç

Ekim Ayi-Isparoz Kefal

Kasim Ayi-Kefal Kirlangiç

Aralik Ayi-Karagöz Kefal

İlginizi Çekebilir

1 comment

İrfan 25 Ağustos 2019 - 12:29

Bun İzmir Bostanlı da Kıbrıs olta atım ama hiçbir şey çıkmadı

Reply

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün