Anasayfa » ağaç » Misvak ağacı nedir, Misvak’ın faydaları nelerdir

Misvak ağacı nedir, Misvak’ın faydaları nelerdir

misvak ağacı

Salvadoraceae familyasından ve Latince Sakvadora Persica denen misvak ağacının kökeni 7 bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İlk olarak Babiller tarafından kullanıldığı düşünülen bu ağaç, sonraki dönemlerde Yunan ve Mısır uygarlıklarınca da kullanılmıştır.

Misvak ağacı bir step bitkisi olup, Asya ve Afrika’daki step topraklarında yetişmekte, aynı zamanda tuzlu toprakları sevmektedir. Hoş kokulu, dikensiz küçük çalı ağaçlardır. Lifli bir yapısı olan Misvak ağacının yaprakları karşılıklı ve derimsi bir formdadır. Erak ağacı olarak da adlandırılan Misvak ağacının üzüm salkımına benzeyen salkımlardan oluşan meyvelerine kebas adı verilmektedir. Meyvesi nohut büyüklüğünde olup, içinde küçük ve sert bir çekirdeği bulunmaktadır. Meyveleri başlangıçta yeşildir ve olgunlaştıkça kırmızılaşmakta, acılığı gitmekte tatlanmaktadır.

misvakın faydaları

Misvak ağacının dalları diş temizliğinde kullanılmaktadır. Diş temizliğinde oldukça etkili olan misvak, diş eti hastalıklarını önlemekte de oldukça önemlidir. İçeriğinde;

Silisyum: Lekelerin çıkmasını ve dişin beyazlamasını sağlamaktadır.

C vitamini: Dokularda iyileşme sağlar.

Sodyum: Mikropların ölmesinde etkilidir.

Tanen asidi: Diş eti iltihabını önlemekte, plağı azaltarak tekrar oluşmasını önler.

Reçine: Diş minesinde katman oluşturarak çürük meydana gelmesini önler.

Hardal yağı: Antiseptik özelliğe sahiptir.

Klorür: Dişlerde taş oluşmasını önlemektedir.

Misvak’ı rahat kullanabilmek için yaklaşık 4 cm kadar bir uzunlukta kesilmektedir. 2 cm ölçüsünde kesici bir alet yardımı ile soyulur ve lifleri ortaya çıkarılır. Ortaya çıkan bu liflerin yumuşamasını, liflerin bir fırça gibi ayrışmasını sağlamak için belli bir süre sıcak suda ya da gül suyunda bekletilir. Gül suyunun tonik etkisi hem parazitlerin ölmesini hem de temizlenmesini sağlar. Kullandıkça etkisi ve tadı azalan Misvak’ın eskiyen lifleri kesilir, yeniden yontularak kullanılmaya devam edilir. Misvak ile dişleri temizlerken fazlaca bastırmadan aşağı ve yukarı hareketler yapılır.

Ağız ve diş sağlığına olan faydalarının haricinde başkaca faydaları da olan Misvak ağacından elde edilen Misvak yağı, eklem ağrılarına masaj ile uygulandığı zaman vücudun rahatlamsını sağlamaktadır. Misvak ağacının meyvesinin iştah açıcı bir özelliği vardır. Suda kaynatılarak içildiğinde de idrar yollarını temizlemeye yarar.

Yorum Yaz