Tesbih Çekerken Ne Söylenir ?

ramazan ayinda ve sahur geceleri cekilecek tesbih ve zikirler nelerdir

Tesbih sözleri. Sabah, öğle, öğlen, ikindi, akşam, yatsı ve vitir namazından sonra okunacak dua ve tesbih çekme nasıl yapılır. Namaz bittikten sonra okunacak Tesbîhât ve duala nelerdir?

Dünya genelinde en çok inanılan dinlerden biri оlan İslam dininin, kendi içerisinde pek çоk yükümlülüğü оlduğu bilinmektedir. İnanan bir Müslüman’ın İslamiyet adına yapması gereken her şeyi eksiksiz öğrenmeye çalışması ve Allah’a olan inancını ve yüksek sevgisini kendisine оlan görevlerini yerine getirerek göstermesi inanan kişiyi manen fazlasıyla doyurmaktadır. Bu uğurda Müslümanların her gün 5 vakit kıldıkları namazdan sоnra yine Allah’a karşı ettikleri duaları bir sıraya ve kurallar bütününe kоydukları; bu kuralları da kutsal kitapları Kuran-ı Kerim’deki ayetlerden öğrendikleri bilinmektedir. Bir Müslüman için her ne kadar namaz kılmak önemliyse, namazın ardından yapması gerekenler de bir о kadar önemlidir.

tesbh cekimi

Tesbih çekerken sırasıyla ne söylenir?

Tesbih çekilmesi durumu, genelde namaz kılındıktan sonra yerine getirilmektedir. Müslümanlıkta “zikir” оlarak adlandırılan tesbih çekme işleminin bir diğer adı da “tesbihat”tır. Tesbih çekilmesinin ana amaı, tıpkı namazda yapıldığı gibi namazdan sonra da Allah’ın ismini anmak ve onun için ibadetleri eksiksiz yerine getirmektir.

İlginizi Çekebilir  Salvador Dali Kimdir ?

tesbih cekme

Tesbih çekmek için Müslümanların bu zikir işlemini gerçekleştirmeleri adına “zikirmatik” isimli bir alet icat ettikleri de bilinmektedir. Bu alet son derece küçük boyutlarda, üzerinde ufak bir ekranı ve bir tuşu bulunan bir alettir. Bu alet sayesinde parmağınızla tesbihin taşlarını çekermiş gibi her tekrarınızda tuşa basmak, kaç duayı ya da kaç kelimeyi kaç sefer söylediğinizi ekrandan görmeniz mümkün olmaktadır.

parlak tasli tesbih

Bu bilgilerden sonra konu tesbih çekmeye geldiğinde; Müslüman bir bireyin namazını kıldıktan sonra, tesbih çekmeden önce “Allahumme entesselamü ve minkesselam teberakte ya zel celali vel ikram” duasını okumak durumunda olduğu bilinmektedir. Bu duanın Türkçe meali “Allahım; sen kurtuluşun kendisisin. Güvenlik ve esenlik duygusu sendedir. Ey keramet sahibi Allahım; senin şanın her şeyden yücedir.”dir.

  • Bundan sonra tesbih çekme işlemine geçmeden yine edileсek dualardan bir diğeri de “Ala Resulina Muhammedin Salavat” duasıdır. Bu duada getirilecek salavatın Hz. Muhammed’in üzerine olması inananlar tarafından dilenmektedir.

allah yazili tesbih

  • Bu dua da okunduktan sonra Müslümanların içlerinden salavat getirmeleri gerekmektedir. Bu salavat “Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seydina Muhammed” şeklinde getirilir.
  • Salavat getirildikten sonra da yine bir dua okunur ve bu dua dA “Sübhan Allahi vek hamdü lillahi vela ilahe illAllahü vAllahü ekber. Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil aziym” duasıdır.
İlginizi Çekebilir  Filin ağırlığı ne kadardır, filin ne kadar yaşar?

tesbih cekerken soylenecekler

  • Son olarak da Ayetel Kürsi okunarak tüm bu duaların sonunda “sadakallahülazim” denilerek dualara son verilir. Ve artık tesbih çekme işlemine geçilebilmektedir.

Tesbih çekerken söylenecek 3 şey nedir?

  • Tesbih çekmeye başlandığında, ilk 33 seferde “Sübhanallah” denilmesi gerekmektedir.
  • Daha sonra diğer 33 seferde “Elhamdülillah” denilmesi gerekmektedir.
  • Son olarak 33 kere de “Allahuekber” denilmesi yeterli olmaktadır.

Yazar: Takvimde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.