Anasayfa HESAPLAMALAR Gezegenler ve özellikleri

Gezegenler ve özellikleri

Güneş sisteminde yer alan gezegenlerin özellikleri, güneşe olan yakınlıklarına göre sıralanmıştır. Güneşe en yakın gezegen Merkür’dür. Sırasıyla Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Uranüs ve Neptün’dür. Gezegenimiz hariç diğer gezegenler ve özellikleri aşağıda sıralanmıştır.

Merkür: Gündüzleri 500 derece, geceleri de -175 derce sıcaklıklara sahiptir. Atmosferi bulunmayan gezegenin yüzeyi kayalıklardan oluşmaktadır. Kendi etrafındaki dönüşünü 58 günde, güneş etrafındaki dönüşünü de 88 günde tamamlamaktadır.

Venüs: 400 derece sıcaklığa sahip olan Venüs gezegeninin kalın ve yoğun bir atmosferi bulunmaktadır. Kendi etrafındaki dönüşünü 243 günde, güneşin etrafındaki dönüşünü de 224 günde tamamlar. Bunun anlamı da 1 Venüs gününün 1 Venüs yılından daha uzun olduğudur. Diğer gezegenlerden farkı kndi çevresinde ters yönde dönmesidir.

Mars: -80—160 derece aralığında oldukça düşük bir sıcaklığa sahip olan Mars’ın atmosferi çoğunlukla karbondioksitten oluşmaktadır. Yüzeyi kızıl renkli ve kayalık olan Mars, kendi çevresinde 24 saat 37 dakikada, güneş çevresindeki dönüşünü de 687 günde tamamlamaktadır.

gezegenler ve özellikleri

Jüpiter: Kütlesi dünyadan 1300 kat daha büyük olan Jüpiter, güneş sistemindeki en büyük gezegen olma özelliğini taşımaktadır. Tam olarak katı olmayan gezegen gaz ve buz bulutlarından oluşmaktadır. Kendi çevresinde 10 saatte, 12 yılda da güneş çevresindeki dönüşünü tamamlamaktadır.

Satürn: -145 derece sıcaklığa sahip olan gezegenin en belirgin özelliği çevresini sarmalayan halkalarının olmasıdır. Yoğunluğu sudan az olan tek gezegen Satürn’dür. Bunun anlamı da; uygun bir okyanus bulunup Satürn’ü içine bıraksanız batmaz yüzerdi. Kendi çevresinde 10 saatte dönen gezegen, güneş çevresindeki turunu 29,5 yılda tamamlamaktadır.

Uranüs: -190 derece sıcaklığı olan gezegen, Metan gazı içeren atmosferi nedeniyle mavi-yeşil renktedir. 17 saatte çevresindeki dönüşünü tamamlayan Uranüs, 84 yılda da güneş çevresindeki dönüşünü tamamlamaktadır.

Neptün: Güneşe olan uzaklığı sebebiyle -200 derce sıcaklığa sahiptir. Kendi çevresinde 16 saatte dönen Neptün’ün güneş çevresindeki dönüşü ise 165 yılda tamamlanmaktadır.

Plüton: Yüzey sıcaklığının -200 derecenin daha da altında olduğu düşünülmektedir. Son dönemde Plüton için gezegen sınıflandırılması yapılmamaktadır.

Yorum Yaz