Anasayfa HESAPLAMALAR Orta Kuşak Nedir, Nerede Bulunur

Orta Kuşak Nedir, Nerede Bulunur

Orta kuşak nedir, Orta kuşak nerede yer alır, özellikleri, iklimi nelerdir, Orta kuşakta bulunan ülkeler hangileridir.
Kuzey Yarım küre ‘de 23°27′ kuzey paraleli (Yengeç dönencesi) ile 66° 33′ kuzey paraleli (kuzey kutup dairesi) arası ile Güney Yarım küre ‘de 23° 27′ güney paraleli (Oğlak dönencesi) ile 66° 33′ güney paraleli (güney kutup dairesi) arasında uzanan orta enlemler boyundaki kuşağa orta kuşak denir. Orta kuşak terimi bu bakımdan elverişli olmakla beraber iklim özelliğini belirtecek bir kelime olmayışı, ayrıca yer yuvarlaklığının orta çemberi durumunda bulunan ekvator ile karıştırılmaması bakımından güçlük doğurmuştur. Bunun için de daha elverişli olan ılıman kuşak terimi kullanılmaktadır.

Ilıman kuşaklardan her birinin bir yanında sıcak kuşak, öbür yanında soğuk kuşak uzanır. Orta kuşak ya da ılıman kuşaktaki iklime de ılıman iklim adı verilir. Ilıman terimi, ortalama durumu belirtmekle yetinecek değerdedir. Ilıman kuşak denilen yerlerin bazı bölümlerinde sert kışlar, karlı aylar, dayanılması güç soğuklar da olabilir. Bunun yanında yine bu kuşağın bazı bölümlerinde ılık ve ılıman kelimelerinin belirttiği anlamın dışında, sıcak yerler, sıcak aylar da bulunabilir. Ilıman kuşak terimi, sadece sürekli olarak çok sıcak olan ekvator kuşağı ile (sıcak kuşak ile) sürekli olarak soğuk, çok soğuk olan kutup bölgeleri (soğuk kuşaklar) arasında bulunduğu için, bunlara göre orta durumda sayılarak ılıman (eski terimle mutedil) kelimesiyle adlandırılmıştır.

Ilıman iklimlerin çok çeşitleri vardır. Bunların bazılarında yazlar çok sıcak geçer, bazılarında serin olur. Kimisinde yazlar, kimisinde kışlar yağmurludur. Bazısında sadece soğukça ya da ılık olur. Ilıman kuşak içindeki bölgelerde denize yakın yerlerle oldukça içerde olan yerler arasında da iklim ayrılığı çok belirgindir. Bütün bu çeşitliliği sebebiyle orta enlemlerde (kabaca 30° ile 55° paralelleri arasında) kendisini belli eden iklimlerin hepsine birden ılıman iklimler denir.

Yorum Yaz