Anasayfa » ağaç » Türkiyedeki Ağaç Sayısı Kaçtır? Ülkemizde Toplam Kaç Ağaç Var?

Türkiyedeki Ağaç Sayısı Kaçtır? Ülkemizde Toplam Kaç Ağaç Var?

Türkiye’nin toplamdaki ağaç sayısı kaç tane?

Türkiye iklimi ve bulunduğu coğrafi konum dolayısı ile dünyada en çok ağaç çeşidinin bulunduğu ülkelerden biridir. Ülkemizde sadece 54 milyon elma ağacı olduğunu hesaba katarsak bu sayının bütünü oldukça fazladır.

Türkiyede dikilen ağaç sayısı dünya listelerine girmiştir. Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı UNEP tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye ağaç diken ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor.

Türkiyede son yıllar da dahil olmak üzere tam 150 milyon ağaç dikilmiştir. Bu dünya sıralamalarının çok üstünde bir rakamdır. Ancak bunun yanında yangınlar ve dikkatsizlikler sonucu her yıl 500 milyon ağaç da yok olmaktadır.

Bunun için önemli olan ormanlarımızı korumak ve onların yok olmalarını engellemek için elimizden geleni yapmaktır. Fidan dikmek de bunların başında gelmektedir.

Ülkemizde 22 milyon hektar ormanlık alan bulunmakta olup bu ormanlık alanların % 49’u verimsiz ormandır. Yani kayalık veya ağaç yetişmesine elverişsiz alanlardır. Verimli ormanlarda hektar başına ağaç ortalaması 500 civarıdır. Verimsiz ormanlarda ortalama çok daha düşüktür. 150 ağaç civarıdır.
Bu verilerden yola çıkarsak Turkiye’de toplam orman ağacı sayısının yaklaşık 8 milyar civarı olduğunu görebiliriz. Olası ortalama ve verimlilik hatalarını ve meyve ağaçlarını da hesaba katarsak maximum 10 milyar ağacın varlığından söz edilebilir.

1 Yorum

Anonim 10 Aralık 2019 - 19:20

yılda istiyorum

Yanıtla

Yorum Yaz