Anasayfa YAŞAM Erkekler mi daha çalışkan kadınlar mı? İş yerinde kadınlarmı daha başarılı erkeklermi?

Erkekler mi daha çalışkan kadınlar mı? İş yerinde kadınlarmı daha başarılı erkeklermi?

by kacgun
erkekler mi daha caliskan kadinlar mi is yerinde kadinlarmi daha basarili erkeklermi

Türkiye gibi erkek egemen toplumlarda eskiden kadınlar ev dışında pek çalışmazlardı. Kadına biçilen görev evin sınırları içerisindeydi. Fakat sanayileşme sonrası kadın da zorunlu olarak evden dışarı çıktı ve hem ülke hem de aile bütçesi ekonomisine faydası dokundu.

Özellikle son yıllarda ülkemizde kadın çalışan sayısında önemli ölçüde artışlar yaşandı. Açıkca konuşmak gerekirse iş sahipleri aynı konum için bir erkek bir de bayan aday varsa genellikle bayanları tercih ediyorlar.

Peki kadınların erkeklerden daha fazla tercih edilmesinin sebebi nedir? Kadınlar erkeklerden daha düzenli ya da daha çalışkan olabilir mi? Veya daha becerikli lafına ne dersiniz?

İşte işte kadınların erkeklerden daha başarılı olmalarının çeşitli nedenleri;

Kadınlar daha çalışkan

Georgia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar kadınların daha çalışkan öğrenciler olduğunu gösteriyor. Kadınlar bakış açılarını değiştirmede daha esnek ve değişikliklere daha kolay adapte olabiliyor.

Kadınlar daha zeki

IQ testlerine bakıldığında kadınların zeka seviyesinin erkeklerden daha yüksek olduğu görülüyor.

Kadınlar daha düzenli

Düzen söz konusu olduğunda kimse kadınların eline su dökemiyor. San Diego Üniversitesi’nden uzmanların araştırmaları erkeklerin masalarındaki bakteri seviyesinin kadınlarınkinden %10-20 daha fazla olduğunu gösteriyor. Doğaları gereği kadınlar daha düzenli çalışıyor.

İş görüşmelerinde kadınlar daha başarılı

Eastern Ontairo Enstitüsü’nün son araştırması kadınların iş görüşmelerindeki başarısını ortaya koyuyor. Her türlü ortama daha kolay ayak uydurabiliyor ve gelebilecek soruları önceden tahmin etmede daha başarılılar.

Kadınlar gittikçe güzelleşiyor

Alman araştırmacılar kadınların nesiller geçtikçe güzelleştiğini ancak erkeklerin yerinde saydığını gösteriyor.

Kadınlar daha dikkatli

Araba kazaları raporlarına bakıldığında kadınların hayatta kalma şansı %77 daha fazla. Bunun sebebi olarak kurallara uymaları ve dikkatli olmaları gösteriliyor. Bu dikkat iş hayatında da açıkça görülebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün